Subiect "PENSIE" Deschis de GURAN RODICA la data: 11/02/2009 12:51am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
PENSIE
Scris de: GURAN RODICA la data: 11/02/2009 12:51am
Gen:FEMININ
Data nasterii:13.02.1955
Stagiul de cotizare:34 ANI SI 2 LUNI
Alte date:16 ANI DE GRUPA II DE MUNCA (PERIOADA:04.08.1975-01.09.1991); 4 COPII
Intrebare:CAND MA POT PENSIONA CEL MAI REPEDE, INDIFERENT DE TIPUL DE PENSIE(LA LIMITA DE VARSTA, ANTICIPATA SAU ANTICIPATA PARTIAL)?
VA MULTUMESC.
Re: PENSIE
Scris de: la pensie la data: 11/02/2009 2:49am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea de varsta pentru grupa de munca, in 13 februarie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 iar dupa aceasta data grupa de munca a fost numita “conditii deosebite” .
Pentru stagiul de 16 ani in gr II de munca beneficiati de un spor de vechime de 4 ani care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 38 ani si 2 luni.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si pentru un stagiu de 16 ani in conditii deosebite beneficiate de o reducere a varstei standard de pensionare cu 3 ani si 6 luni conform careia puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 56 ani si 6 luni, adica in 13 august 2011 avand indeplinita si conditia ca stagiul de cotizare sa fie de minim 30 ani la data pensionarii.
Puteti cere pensie anticipata partiala dupa varsta de 55 ani, cu o anticipare maxima de 5 ani fata de 13 februarie 2015 adica dupa 13 februarie 2010, indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa fie mai mare de 30 ani.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii. In cazul dv diminuarea pensiei va fi foarte mica deoarece pentru reducerea varstei de pensionare cu 3 ani si 6 luni pentru grupa de munca nu se calculeaza diminuarea pensiei iar stagiul dv de cotizare depaseste cu peste 8 ani stagiul complet de cotizare.
Pentru nasterea si cresterea pana la minimum 10 ani a 4 copii ati putea beneficia de reducerea cu 2 ani a varstei de pensionare insa aceasta reducere nu se poate cumula cu alte reduceri si deci trebuie sa optati pentru reducerea varstei de pensionare pentru grupa de munca pentruca aceasta este mai mare.
Acest calcul a fost facut conform prevederilor actuale a legii pensiilor 19/2000 si orice modificare a ei in aceasta privinta poate sa-l modifice. Din cunostintele noastre proiectul noii legi a pensiilor in cazul dv nu aduce modificari privind data de pensionare ci numai in privinta diminuarii pensiei anticipate partiale care va fi marita.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1