Subiect "pensie anticipata" Deschis de adriana olimpia la data: 11/03/2009 3:11am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata
Scris de: adriana olimpia la data: 11/03/2009 3:11am
Gen:masculin
Data nasterii:05.07.0952
Stagiul de cotizare:35ani 11 luni 10zile
Alte date:gr. II= 17ani 11luni 23zile, cond. normale = 8ani 5luni 15zile, stagiu asimilat =5ani 3uni 7zile.stagiu aferent gr.I+II =4ani 3luni.momentan pensie boala gr.II= afectiune bipolara.
Intrebare: Daca se renunta la pensia de boala care este mica valoric,cand se poate pensiona partial si daca pensia aceasta este mai mare decat cea de boala?
va multumesc.
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 11/03/2009 4:36am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere are dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 05 iulie 2017 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si pentru stagiu in conditii deosebite intre 16 si 18 ani beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 3 ani si 6 luni conform careia poatei iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 61 ani si 6 luni adica in 05 ianuarie 2014, indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare de peste 35 ani. La aceasta data la calculul pensiei este luata in calcul si perioada de pensie de invaliditate cu un salariu echivalent cu valoarea pensiei de invaliditate.
Poate cere pensie anticipata partiala dupa varsta de 60 ani, cu o anticipare maxima de 5 ani fata de 05 iulie 2017 adica dupa 05 iulie 2012, indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa fie mai mare de 35 ani.
Pensia anticipata partiala nu este avantajoasa deoarece aceasta se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii. Daca cere pensie anticipata partiala la varsta de 60 ani conform prevederilor actuale ale legii pensiilor va fi mai mica cu 30 % fata de pensia de invaliditate (nu se ia in calcul nici perioada de pensie de invaliditate), iar daca se modifica legea pensiilor diminuarea poate fi si mai mare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1