Subiect "pesie anticipata partiala" Deschis de KLEIN ADRIANA la data: 11/03/2009 7:51am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pesie anticipata partiala
Scris de: KLEIN ADRIANA la data: 11/03/2009 7:51am
Gen:feminin
Data nasterii:26.01.1954
Stagiul de cotizare:34 ani si 2 luni
Alte date:economist adeverinta grupa a2a de munca 1985-1990
Intrebare:se ia in calcul grupa a 2a pt economosti,si care este penalizarea daca ies la pensie cu 01.12.2009
Re: pesie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 11/03/2009 8:57am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 26 septembrie 2013 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 8 luni, stagiul complet de cotizare de 29 ani si 4 luni si stagiul minim de cotizare de 14 ani si 4 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Daca incadrarea locului dv de munca a fost facuta corect respectand toate conditiile atunci Casa de Pensii ar trebui sa va recunoasca adeverinta cu grupa de munca dar din pacate sunt frecvente cazurile cand functionarii Caselor de Pensii judeca in mod subiectiv si nu le recunosc.
Avantajele aduse de stagiile in grupa 2 de munca sunt : un spor de vechime de 3 luni la un an de stagiu in grupa daca stagiu este minim 5 ani si reducerea varstei de pensionare daca stagiul in grupa este minim 6 ani.
Deoarece din modul de exprimare nu rezulta daca adeverinta este pentru un stagiu mai mic sau mai mare de 5 ani va vom face calculul diminuarii pensiei in ambele variante.
Puteati cere pensie anticipata partiala dupa varsta de 54 ani si 8 luni, cu o anticipare maxima de 5 ani fata de 26 septembrie 2013 adica dupa 26 septembrie 2008, indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa fie mai mare de 29 ani si 4 luni.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii. Daca cereti pensie anticipata partiala in 01 decembrie 2009 conform prevederilor actuale ale legii pensiilor diminuarea va fi de 9,20 % daca stagiul dv de gr 2 este de minim 5 ani si este recunoscut si de 13,80 % daca stagiul de gr II este sub 5 ani sau daca nu este recunoscut.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1