Subiect "intrerupere activitate inainte de decizia de pensionare" Deschis de Dorin Niculcea la data: 11/03/2009 11:37am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
intrerupere activitate inainte de decizia de pensionare
Scris de: Dorin Niculcea la data: 11/03/2009 11:37am
Gen:Masculin
Data nasterii:17.10.1949
Stagiul de cotizare:36 ani si 6 luni
Alte date:
Intrebare: Am depus dosarul cu documentele necesare pensionarii anticipate parțiale la data de 01.10.2009. Am 2 intrebari:
1. Daca dosarul va fi "tratat" corespunzator legii 19/2000 sau a unei eventuale legi promovate de guvernul actual (interimar) dar netrecute deocamdata de parlament. Eu cred ca avind numar de inregistrare cu data mentionata acordarea si calculul pensiei nu ar trebui influentate de legi si reglementari care apar dupa aceasta data. Am rugamitea sa-mi confirmati daca acest principiu este just si se aplica.
2. Inițial mi-am propus sa lucrez cu contract de munca pana la primirea deciziei de pensionare crezând ca acest lucru se va întâmpla în circa 90 de zile (cred ca acesta este termenul legal)dar am inteles de la altii (actuali pensionari) ca procedura dureaza pana la 6 luni. In aceasta situatie as dori sa stiu daca pot intrerupe activitatea incepand de la 01.01.2010 si in ce conditii avind in vedere ca toate documentele privind activitatea mea in campul muncii (inclusiv cartea de munca) se gasesc la Casa de Pensii Sector 2 Buc. Are decizia mea vreo influenta asupra dosarului deja depus, respectiv asupra deciziei?

Cu multumiri
Re: intrerupere activitate inainte de decizia de pensionare
Scris de: la pensie la data: 11/04/2009 2:51am
Legea pensiilor 19/2000 prevede ca pensia dv va fi acordata de la data depunerii dosarului de pensie si va fi platita de la data depunerii adeverintei de incetarea a activitatii. Aceiasi prevedere este prevazuta si in proiectul noii legi a pensiilor. Nu putem garanta insa ca noua lege in forma finala nu vine cu prevederi contrare chiar in aceasta privinta.
Durata si venitul obtinut pe perioada pana la emiterea deciziei de pensionare anticipata partiala nu influenteaza cu nimic calculul pensiei anticipate partiale. Carnetul de munca desi a fost depus la dosarul de pensionare va fi recuperat (la dosar ramanand o copie) si vi se va inmana la incetarea activitatii.
Desi stagiul lucrat dupa depunerea dosarului de pensionare nu poate fi valorificat la pensia anticipata partiala la incetarea activitatii cereti o dovada in care sa fie consemnat acest stagiu pentru a putea fi valorificat la cerere la pensia la limita de varsta.
Re: intrerupere activitate inainte de decizia de pensionare
Scris de: Dorin Niculcea la data: 11/05/2009 12:22am
Gen:masculin
Data nasterii:17.10.1949
Stagiul de cotizare:36 ani si 6 luni
Alte date:
Intrebare: Va multumesc pentru raspunsul anterior; As dori sa aflu daca este posibil sa mai lucrez ca si PFA dupa primirea deciiei de pensionare si desfacerea contractului de munca la firma la care lucrez in prezent

Cu multumiri
Re: intrerupere activitate inainte de decizia de pensionare
Scris de: la pensie la data: 11/05/2009 7:43am
Dupa opinia noastra da, dar credem ca este mai bine sa va adresati direct Casei de Pensii.
In aceasta privinta legea 19/2000 are o formulare prin care se deduce indirect acest drept si anume :
Art. 92 alin (1) prevede ca “ Plata pensiei se suspenda incepand cu luna urmatoare celei in care:
….
b) beneficiarul unei pensii anticipate sau al unei pensii anticipate partiale se regaseste in una dintre situatiile prevazute la art. 5 alin. (1) pct. I si II ;
Persoanele fizice autorizate se incadreaza in art 5 alin (1) pct. IV adica ” persoanele care se afla in una dintre situatiile urmatoare:
a) asociat unic, asociati, comanditari sau actionari;
b) administratori sau manageri care au incheiat contract de administrare sau de management;
c) membri ai asociatiei familiale;
d) persoane autorizate sa desfasoare activitati independente;
e) persoane angajate in institutii internationale, daca nu sunt asiguratii acestora;
f) alte persoane care realizeaza venituri din activitati profesionale;

Deoarece aceasta formulare a dat prilej de interpretari proiectul noii legi a pensiilor unitare prevede direct la art 117 alin (1) Art. 117 : “ pot cumula pensia cu venituri din activitati
profesionale pentru care asigurarea este obligatorie, in conditiile legii, urmatoarele categorii de
pensionari:
…..
c) pensionarii de invaliditate, incadrati in gradul I sau II, precum si beneficiarii unei pensii
anticipate sau ai unei pensii anticipate partiale, pe perioada in care se regăsesc in situatia prevazuta la
art. 6 alin. (1) pct. IV lit. a)”, adica ” asociat unic, asociati, comanditari sau actionari;”
Deci proiectul este mai restrictive si in cazul modificarii legii pensiilor dupa opinia noastra nu mai aveti dreptul sa cumulati pensia anticipata partiala cu venituri castigate ca Persoana Fizica Autorizata.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1