Subiect "stagiu potential" Deschis de mirona la data: 11/03/2009 2:00pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
stagiu potential
Scris de: mirona la data: 11/03/2009 2:00pm
Gen:f
Data nasterii:23 iulie 1956
Stagiul de cotizare:29 ani 10 luni
Alte date:
Intrebare:
buna ziua
sint pensionata medical gradul III din data de 1 februarie 2009 avind un stagiu de cotizare de 29 ani 10 luni si un stagiu potential calculat de 2 luni
din 1 aprilie 2009 m-am angajat cu jumatate de norma si am lucrat pina in 1 noiembrie 2009
intrebarea mea este urmatoarea:
trebuie sa ma prezint la casa de pensiei pentru recalcularea pensiei si mi se elibereaza o noua decizie cu noile date respectiv stagiu de cotizare 30 ani 1 luna si stagiul potential 0
in acest caz sa inteleg ca nu trebuie sa ma mai prezint la comisia de expertiza pina la virsta de 60 ani ci numai pina la implinirea virstei de 55 ani (in cazul in care handicapul exista si nu intervine recuperare amedicala)
in cazul in care as opta pentru pensia anticipat partiala la virsta de 55 ani ar fi posibil avind stagiul complet de cotizare
Re: stagiu potential
Scris de: la pensie la data: 11/04/2009 7:06am
Din cate cunoastem noi pensia de invaliditate nu se recalculeaza la cerere ci numai in cazul modificarii gradului de invaliditate sau la trecerea de la pensia de invaliditate la pensia la limita de varsta.Totusi verificati aceasta la Casei de Pensii.
In ceeace priveste prezentarea la comisia de expertiza a capacitatii de munca intradevar exista posibilitate sa nu va mai prezentati la comisie daca aceasta decide ca invaliditatea v-a afectat ireversibil capacitatea de munca si daca vi se recalculeaza stagiul de cotizare in eventuala recalculare a pensiei din motivele aratate mai sus.
Din cunostintele noastre proiectul noii legi a pensiilor in cazul dv aduce modificari privind data de pensionare la limita de varsta si a stagiului de cotizare in sensul ca varsta dv standard de pensionare creste la 60 ani si 9 luni iar a stagiului complet de cotizare la 30 ani si 9 luni si deci ineplinirea stagiului complet de cotizare ar fi mai dificila.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1