Subiect "termenul in care se poate depune dosarul de la data propunerii pentru pensionare la limita de varsta" Deschis de popa silvia la data: 11/04/2009 5:04am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
termenul in care se poate depune dosarul de la data propunerii pentru pensionare la limita de varsta
Scris de: popa silvia la data: 11/04/2009 5:04am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:propunerea de pensionare la limita de varsta este 1 octombrie 2009. pentru decizie de pensionare cu aceasta data pot depune dosarul in 4 noiembrie?
Re: termenul in care se poate depune dosarul de la data propunerii pentru pensionare la limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 11/04/2009 8:12am
Exprimarea dv este neclara.
Probabil doriti sa spuneti ca aveti dreptul la pensie la limita de varsta incepant cu 1 octombrie 2009 si doriti sa intrebati cand trebuie sa depuneti dosarul de pensie la Casa de Pensii.
In aceasta privinta legea pensiilor 19/2000 prevede:
Art. 83 (1) Drepturile de pensie pentru limita de varsta se acorda si se platesc de la data indeplinirii conditiilor de pensionare, daca cererea a fost depusa in termen de 30 de zile de la aceasta data.
…..
(4) In cazul persoanelor ale caror cereri de pensionare au fost depuse cu depasirea termenului prevazut la alin. (1), drepturile de pensie se acorda si se platesc:
a) de la data depunerii cererii, in cazul pensiei pentru limita de varsta;
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1