Subiect "Re: Pensia anticipata partiala" Deschis de la pensie la data: 11/05/2009 3:45am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Re: Pensia anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 11/05/2009 3:45am
Pentru Tabarcea Petru
Pentru dv
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 23 august 2016 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Puteti cere pensie anticipata partiala dupa varsta de 60 ani, cu o anticipare maxima de 5 ani fata de 23 august 2016 adica dupa 23 august 2011, indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa fie mai mare de 35 ani.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii. Daca cereti pensie anticipata partiala in 23 august 2011 si actuala lege a pensiilor nu se modifica pana atunci iar dv lucrati in continuare, conform prevederilor actuale ale legii pensiilor diminuarea va fi de 15 % . Daca legea pensiilor se modifica prin noua lege a pensiilor aflata in proiect diminuarea ar fi de 45 %.

Pentru sotie
Daca legea pensiilor nu se modifica :
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere are dreptul la pensie la limita de varsta in 19 iulie 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Poate cere pensie anticipata partiala dupa varsta de 55 ani, cu o anticipare maxima de 5 ani fata de 19 iulie 2017 adica dupa 19 iulie 2012, indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa fie mai mare de 30 ani.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii. Daca cere pensie anticipata partiala in 19 iulie 2012 si lucreaza in continuare diminuarea va fi de 15 %

Daca legea pensiilor se modifica prin legea pensiilor care se afla in stagiul de proiect :
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere are dreptul la pensie la limita de varsta in 19 octombrie 2018 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 3 luni si stagiul complet de cotizare de 31 ani si 3 luni.
Poate cere pensie anticipata partiala dupa varsta de 51 ani si 3 luni, cu o anticipare maxima de 5 ani fata de 19 octombrie 2018 adica dupa 19 octombrie 2013, indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa fie mai mare de 31 ani si 3 luni.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare la data pensionarii. Daca cere pensie anticipata partiala in 19 octombrie 2013 diminuarea va fi de 45 %.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1