Subiect "Re: Pensie anticipata" Deschis de la pensie la data: 11/05/2009 9:27am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Re: Pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 11/05/2009 9:27am
Sinceri sa fim nu va intelegem. Repetati de trei ori un text scris de noi pe care il cunoastem iar cand trebuie sa ne dati datele dv pe care nu le cunoastem transmiteti telegrafic datele si cu greseli.
Incercam sa presupunem situatia dv pentru care facem calculele si anume :
Gen: feminin
Data nasterii:05.02.1954
Stagiul de cotizare:36 de ani din care 20 ani in gr II (inainte de 1 aprilie 2001) si 8 ani in conditii deosebite (dupa 1 aprilie 2001)
In aceste conditii conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 05 octombrie 3013 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 8 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani 4 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001.
Pentru stagiul de 20 ani in gr II de munca beneficiati de un spor de vechime de 5 ani care se adauga la stagiul de cotizare cumuland in total un stagiu de cotizare de 41 ani.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si cumulat cu stagiul in conditii deosebite dupa aprilie 2001 realizati un stagiu in conditii deosebite intre 28 si 30 ani pentru care beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 6 ani si 6 luni conform careia puteati iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 53 ani si 2 luni adica din 05 aprilie 2007, indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare de 29 ani 4 luni.
Daca presupunerile noastre sunt gresite atunci si calculul nostru este gresit.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1