Subiect "pensie anticialata partial" Deschis de Schradi Arpad la data: 11/05/2009 2:29pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticialata partial
Scris de: Schradi Arpad la data: 11/05/2009 2:29pm
Gen:M
Data nasterii:20 mai 1961
Stagiul de cotizare:26 ani 7 luni
Alte date:
Intrebare: Am a vechime in campul muncii de 26 ani 7 luni din care 18 ani in grupa I de munca,iar 8 ani 7 luni in grupa II-a dr munca.Va rog sa-mi comunicati cand voi putea intra in pensie .Va multumesc .
Re: pensie anticialata partial
Scris de: la pensie la data: 11/06/2009 4:45am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 20 mai 2026 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupele I si II au fost prevazute in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 iar dupa aceasta data grupele de munca au fost numite in conditii deosebite sau in conditii speciale. Deci dv nu puteati sa lucrati intreaga perioada in grupele I si II inainte de aprilie 2001. Pentru grupele de munca I si II se acorda sporuri de vechime iar pentru grupele de munca lucrate dupa aprilie 2001 nu se acorda.
In concluzie pentru un calcul corect trebuie sa stim exact stagiile dv de munca in gr I si II inainte de 1 aprilie 2001 si in grupele conditii deosebite sau conditii speciale dupa aprilie 2001.
Deasemeni dupa aprilie 2001 stagiile de gr I au fost echivalate fie cu conditii speciale fie cu conditii deosebite iar cele de gr II cu conditii deosebite. Aceste echivalari le puteti afla de la intreprinderile unde ati lucrat aceste stagii si ar fi bine daca ni le puteti comunica pentru un calcul corect.
Oricum exista doua variante de pensionare la limita de varsta, in 20 noiembrie 2015 si 20 mai 2020 cu conditia sa aveti indeplinite anumite stagii de cotizare pe care vi le putem preciza daca ne furnizati datele specificate de mai sus . Daca pana atunci se va schimba legea pensiilor vor fi modificate si aceste date.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1