Subiect "pensie anticipata partial" Deschis de SANTAI GHEORGHE la data: 11/06/2009 1:20am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata partial
Scris de: SANTAI GHEORGHE la data: 11/06/2009 1:20am
Gen: masculin
Data nasterii: 11.11.1949
Stagiul de cotizare:43 ani si 5 luni(inclusiv armata)
Alte date: 5 ani si 4 luni grupa 2
Intrebare:Din data de 11.10.2009 am dreptul la pensie antcipata partial.La data obtinerii adeverintei de la unitate am aflat ca unitatea nu a platit pe toata perioada lucrata CAS -ul.(Unitatea fiind firma particulara).Ce se intampla cu perioada pentru care nu s-a platit CAS .Nu m-i se calculeaza pentru perioada respectiva? Cu ce sunt eu de vina? Va multumesc!
Re: pensie anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 11/10/2009 3:55am
In situatia in care angajatorul retine CAS-ul si nu-l plateste la Casa de Pensii prevedrile legale sunt :
Casa de Pensii actioneaza pentru ca angajatorul sa plateasca sumele restante si majorarile aferente pentru a evita prescrierea datoriei.
Asiguratii nu primesc pensie anticipata sau anticipata partiala pana cand Casa de Pensii nu recupereaza intreaga suma, se primesc pensile la limita de varsta, pensie de invaliditate si pensie de urmas.
In cazul in care sumele datorate de angajator la Casa de Pensii se prescriu este luata in calcul o treime din stagiul lucrat.
In privinta vinovatiei dv nu putem decat sa constatam ca cei care au facut legea nu s-au gandit la vinovatia asiguratilor.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1