Subiect "Re: Pensia anticipata partiala" Deschis de la pensie la data: 11/06/2009 8:32am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Re: Pensia anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 11/06/2009 8:32am
Pentru Elena Sarbu
Datele nu sunt clare. Trecand peste faptul ca sotul nu este de gen feminin nu sunt clare urmatoarele :
-Grupa II nu a existat decat inainte de 1 aprilie 2001 iar dupa aceasta data grupa a fost numita conditii deosebite
-Numai pentru stagiul lucrat in gr II inainte de aprilie 2001 se acorda spor de vechime de 3 luni pentru un an intreg in gr II. Din motivele de mai sus nu putem sa ii calculam noi sporul de vechime si trebuie sa-l calculati dv.
-Nu ati precizat daca perioada de somaj si cea de pensie de boala sunt incluse in cei 34 ani . Noi luam in calcul ca nu sunt inclusi.
In aceste conditii calculul nostru este:
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere are dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 02 iulie 2018 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si cumulat cu perioada lucrata in conditii deosebite dupa 1 aprilie 2001 realizeaza un stagiu total de cotizare in aceasta grupa intre 32 si 35 ani pentru care beneficiaza de o reducere a varstei standard de pensionare cu 7 ani si 6 luni conform careia poate iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 57 ani si 6 luni adica din 02 ianuarie 2011, indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare de 35 ani (prin cumulare cu sporul de vechime pentru grupa II de munca si perioada de somaj).
Pensie anticipata partiala sau anticipata nu sunt avantajoase deoarece acestea se pot cere la varsta de 60 ani fiindca anticiparea de 5 ani pentru acestea nu se poate cumula cu reducerea varstei de pensionare de 7 ani si 6 luni pentru grupa de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1