Subiect "Co dupa depunerea dosarului de pensie." Deschis de Nemet Imola la data: 11/08/2009 4:35am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Co dupa depunerea dosarului de pensie.
Scris de: Nemet Imola la data: 11/08/2009 4:35am
Gen:feminin
Data nasterii:1955 Aprilie 26
Stagiul de cotizare:35 ani
Alte date:in grupa 2-a de munca 25 ani si 3 luni
Intrebare: Buna ziua dragi administartaori al acestui site!
Sunt extrem d multumita de serviciile Dv-tra ! Conform calculelor de pe acest site si in urma precizarilor primite de la Dv-tra pe forum mi-am depus dosarul de pensionare in 27 Octombrie 2009,pensie cu reducerea limitei de varsta dupa munca in gr 2-a de munca.
De la Serviciul Personal m-au programat pentru Concediu de odihna pentru anul 2010, incepand cu 1 Ianuarie 2010, 24 + 3 zile ,cate aveam dreptul pana acum la serviciu. Intrebarea mea este daca am dreptul la toate zilele de concediu ? Nu as vrea sa ma puna ulterior la plata lor, cum s-a mai intamplat in unele cazuri la unitatea noastra. Mentionez ca am primit primul concediu de odihna dupa 11 luni de la angajarea in serviciu.
Puteti sa-mi spuneti cam cat dureaza aprobarea dosarului ?
Am inteles de la o pensionara ca se afiseaza pe un site lista cu cei carora li s-a aprobat dosarul, si tot acolo s-ar afisa si daca dosarul este incomplet.Puteti sa-mi spuneti despre ce site este vorba?
Va multumesc anticipat , si ulterior pentru raspunsul la intrebarea anterioara ,fiind foarte rapid si exact.
Re: Co dupa depunerea dosarului de pensie.
Scris de: la pensie la data: 11/10/2009 6:21am
Sfatul nostru este sa nu efectuati concediu in ianuarie 2010 motivand tocmai faptul ca aveti depus dosarul de pensie. In caz contrar veti plati indmnizatia de concediu pentru zilele pentru care nu aveti dreptul. Acest mod de calcul nu este un abuz ci acestea sunt instructiunile. In primul an de la angajare ati primit concediu dupa 11 luni de la angajare pentruca acestea sunt instructiunile dar acelasi instructiuni prevad ca daca ati luat concediul in anul urmator angajarii sa primiti zilele ce vi se cuvin cumulate pe amandoi anii.
Termenul de aparitie a deciziei de pensionare dupa data de depunere este variabil in functie de Casa Judeteana de Pensii la care ati depus dosarul si acest termen poate sa ajunga si la 5 luni.
Daca nu efectuati concediu atunci la incetarea activitatii vi se vor plati zilele de concediu de care aveati dreptul conform lunilor lucrate in anul 2010.
Nu cunoastem site-ul pe care se afisaza aprobarea dosarelor insa presupunem ca este site-ul Casei Judetene de Pensii la care ati depus dosarul. Acest site il gasiti cautand pe Google “CJP” si alegeti situl Casei Judetene de pensii care va intereseaza.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1