Subiect "pensie" Deschis de pop maria la data: 11/10/2009 4:49am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: pop maria la data: 11/10/2009 4:49am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:buna ziua.asi dori sa va intreb daca:tatal meu a depus actele dosarul de pensie,si a fost respins la limita de varsta,dar nu stiu daca a depus bine,adica ,trebuia sa specifice pentru pensie anticipata partiala sau nu?va dau datele tatei:nascut 19/12/1952,sudor,data de depunere acte-31/12/2008.varsta la data inscrierii actelor 56ani,reducerea varsteide pens.datorita cond.speciale si deosebite de munca-6 ani./calculul stagiului de cotizare:total stagiu cotiz.44ani,11luni,3zile,,din care sector de stat-gr.1-[leg.3/77]9ani/10luni/11zile/ ....-gr.2-[leg.3/77]13ani/25zile....cond.speciale[leg.226/2006]-2ani/11luni...cond.normale-9ani/10luni/15zile.... ...........stagiu asimilat -1an/3luni/21zile.......stagiu aferent gr.1sigr.2--7 ani si 9 luni....si la finalul deciziei scria ca se respinge inscrierea la pensie pentru limita de varsta.din aceasta cauza va intreb daca dosarul trebuia depus pentru alt tip de pensie .va multumesc .
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 11/12/2009 2:50am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere are dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei pentru grupele de munca, in 19 decembrie 2017 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
La depunerea dosarului trebuia sa specifice ce fel de pensie cere dar dupa parerea noastra nu avea dreptul nici la pensie la limita de varsta nici la pensie anticipata partiala.
Grupele I si II au fost prevazute in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 iar dupa aceasta data locurile de munca in grupele de munca au a fost echivalate astfel:
Stagiile de gr I fie cu grupa conditii speciale prin legea 226/2006 fie cu grupa conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 iar stagiile de gr II cu grupa conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001.
Calculul reducerii varstei de pensionare facut de dv este in varianta cand stagiile de gr I si II au fost echivalate cu conditii deosebite. In aceste conditii are dreptul la pensie la limita de varsta in 19 decembrie 2011.
Pensie anticipata partiala poate cere dupa varsta de 60 ani, cu o anticipare maxima de 5 ani fata de 19 decembrie 2017 adica dupa 19 decembrie 2012, indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa fie mai mare de 35 ani, deoarece reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in grupele de munca nu se cumuleaza cu anticiparea de 5 ani pentru pensia anticipata.
Re: pensie
Scris de: pop maria la data: 11/12/2009 12:01pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:buna. multumesc pentru raspuns.datele pe care v-am dat am copiat exact din decizie,din data de 31/12/2008 lucreaza tot in conditii speciale,deci inca 10luni,atunci inseamna ca nu poate iesi la pensie mai repede de 2011?
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 11/16/2009 9:07am
Conform prevederilor actuale pentru stagiile in gr I si II are o reducere a varstei de pensionare cu 5 ani iar pentru stagiul peste 2 ani si 5 luni de stagiu in grupa speciala de o reducerea cu inca un an.
Pentru a creste la 2 ani reducerea varstei de pensionare pentru stagiu in conditii speciale trebuie sa realizeze stagiul in conditii speciale de 5 ani.
Daca se modifica legea pensiilor de la 1 ianuarie 2010, cu cea in proiect, se vor modifica si reducerile varstei de pensionare pentru stagiile in grupele de munca . Aceste prevederi raman aceleasi pentru stagiile in conditii deosebite (deci in cazul dv gr I si II) dar se modifica reducerile pentru stagiile in conditii speciale. Aceste reduceri vor fi de 1 an pentru stagiu de 2 ani in conditii speciale si apoi reducere cu 6 luni pentru fiecare an suplimentar in conditii speciale. In aceste conditii la realizarea stagiului de 3 ani in conditii speciale creste si reducerea varstei la 1 an si 6 luni iar reducerea totala creste la 6 ani si 6 luni iar data scade la 19 iunie 2011 si asa mai departe daca realizeaza stagiul de 4 ani de conditii speciale reducerea totala creste la 7 ani si data de iesire la pensie se modifica la 19 decembrie 2010. Aceste insa daca se modifica legea pensiilor dupa 1 ianuarie 2010.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1