Subiect "penalizare pensie anticipata" Deschis de Gabriela la data: 08/20/2008 2:19am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
penalizare pensie anticipata
Scris de: Gabriela la data: 08/20/2008 2:19am
Gen: F
Data nasterii: 08 decembrie 1953
Stagiul de cotizare: 36 ani
Alte date: am nascut si crescut trei copii
Intrebare: Buna ziua. Sunt nascuta in 8 decembrie 1953, sunt angajata din 26 octombrie 1972, am nascut si crescut 3 copii. Daca se poate sa-mi comuncati data la care pot iesi la pensie: pentru limita de varsta, sau anticipata - caz in care va rog sa-mi comunicati si penalizarea care va fi. As dori sa mai intreb daca este legal sa ma pensionez anticipat daca sunt asociat la un SRL.
Va multumesc
Re: penalizare pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 08/20/2008 5:19am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru nasterea si cresterea a 3 copii, in iulie 2013 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 7 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani si 2 luni. Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pentru nasterea si cresterea pana la 10 ani a 3 copii aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 1 an care va reduce procentul de diminuare al pensiei anticipate partiale.
Aveti dreptul in present sa cereti pensie anticipata partiala . Procentul de diminuare al pensiei depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare. Astfel daca cereti pensie anticipate partiala cu 1 septembrie 2008 reducerea este de 9,4 % iar daca mai asteptati pana aveti stagiul de 36 ani si 2 luni adica 1 ianuarie 2009 reducerea scade la 6,45%.
In ceiace priveste cumularea pensiei anticipate partiale cu alte venituri legea 19/2000 la art 94 alin 1 nu prevede posibilitatea cumularii pensiei anticipate partiale cu veniturile dintr-o activitate profesionala. Intrebarea care se pune in cazul dv la care trebuie sa cautati raspuns este daca veniturile care le obtineti ca asociat la SRL sunt considerate “venituri dintr-o activitate profesionala”
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1