Subiect "Re: Pensie anticipata" Deschis de la pensie la data: 11/12/2009 5:27am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Re: Pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 11/12/2009 5:27am
Pentru Doina Davidescu
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 09 octombrie 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001.
Pentru stagiul de 5 ani in gr II vi se acorda un spor de vechime de 1 an si 3 luni care se adauga la stagiu de cotizare realizand un stagiul total de 36 ani.
Nu putem sa va precizam noi daca un anumit stagiu se incadreaza in gr II deoarece pentru a se incadra locul de munca in gr II de munca intreprinderea trebuia sa intocmeasca o documentati cu determinarile si avizele necesare si trebuia depusa spre aprobare Casei de Pensii. Deci pentru a afla aceasta va adresati institutului la care ati lucrat.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si pentru un stagiu de cotizare in aceasta grupa de 5 ani nu beneficiati de reducerea varstei standard de pensionare deoarece stagiul este sub stagiul minim de 6 ani pentru care se acorda reducerea varstei de pensionare.
Conform legii pensiilor 19/2000 puteti cere pensie anticipata partiala in 09 octombrie 2012 daca pana la acea data completati stagiul de cotizare de 30 ani (inclusiv sporul pentru stagiul in gr II ).
Deoarece pana la data iesirii la pensie foarte probabil legea pensiilor va fi modificata si daca prevederile noii legi vor fi cele din proiectul actual atunci toate datele de mai sus vor fi decalate cu 1 an si 4 luni adica:
Pensie la limita de varsta in 09 februarie 2019.
Pensie anticipata partiala in 09 februarie 2014 daca pana la acea data completati stagiul de cotizare de 31 ani si 4 luni (inclusiv sporul pentru stagiul in gr II ).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1