Subiect "certificat privind stagiul de cotizare" Deschis de GHEORGHE ELENA la data: 11/12/2009 7:20am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
certificat privind stagiul de cotizare
Scris de: GHEORGHE ELENA la data: 11/12/2009 7:20am
Gen:F
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:DIN ANUL 2002 AM PRIMIT ACASA IN FIECARE AN UN CERTIFICAT PRIVIND STAGIUL DE COTIZARE SI PUNCTAJUL ANUAL REALIZAT.INTREBAREA MEA ESTE:ACESTE VENITURI PE CARE LE-AM REALIZAT SI DIN CARE S-A OPRIT CAS,INFLUENTEAZA CALCULAREA PENSIEI,DEOARECE ANUAL AM OBTINUT UN PUNCTAJ, CARE NU SE REFLECTA IN DECIZIE ,PUNCTAJUL FIIND MULT MAI MIC?
Re: certificat privind stagiul de cotizare
Scris de: la pensie la data: 11/14/2009 2:45am
Sumele si punctajele continute in certificatele primate de la Casa de Pensii au fost introduse intocmai in calculul pensiei. Ele se regasesc in punctajele din decizie dar nu intelegeti dv cum. Daca anexat la pensie ati primit si buletinul de calcul al pensiei (daca nu l-ati primit il puteti cere) acolo gasiti punctajele anuale din certificate scrise in anii respectivi.
Calculul pensiei se face astfel :
Se calculeaza un punctaj lunar prin impartirea slariului lunar avut la salariul mediu pe economie din aceiasi perioada.
Se calculeaza un punctaj anual prin impartirea sumei punctajelor lunare din cursul unui an calendaristic la 12.
Se calculeaza punctajul total prin suma punctajelor anuale pe toata perioada de cotizare.
Se calculeaza punctajul mediu al pensiei prin impartirea punctajului total la stagiul complet de cotizare (indiferent pe ce perioada a adunat punctajul total)
Se calculeaza valoarea pensiei prin inmultirea punctajului mediu al pensiei cu valoarea punctului de pensie.Valoarea punctului de pensie este anuntata de catre Casa Ntionala de pensii de Pensii (CNPAS)
In certificatele primite de la Casa de Pensii gasiti numai punctajele lunare si cele anuale iar in decizie gasiti punctajul total (realizat) la punctual G care contin punctajele anuale pe toti anii lucrati si stagiul complet de cotizare la punctual F.
Re: certificat privind stagiul de cotizare
Scris de: GHEORGHE ELENA la data: 11/16/2009 8:08am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1