Subiect "cand pot iesi la pensie" Deschis de stefan ovidu la data: 11/16/2009 2:53am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cand pot iesi la pensie
Scris de: stefan ovidu la data: 11/16/2009 2:53am
Gen:masculin
Data nasterii:24.06.1951
Stagiul de cotizare:29
Alte date:7 ani grupa ,12 ani pensie de boala ,actualmente lucrez
Intrebare:cand pot iesii la pensie?
Re: cand pot iesi la pensie
Scris de: la pensie la data: 11/17/2009 4:20am
Datele sunt incomplete pentru un calcul corect trebuia sa precizati ce grupa ati avut. In situatia data vom face calculul pentru grupa II de munca si daca presupunerea noastra este gresita si calculul va fi gresit.
Conform anexei 3 la legea actuala a pensiilor 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 24 iunie 2016 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001.
Pentru stagiul de 7 ani in gr II vi se acorda un spor de vechime de 1 an si 9 luni care se adauga la stagiu de cotizare realizand un stagiul total de cotizare de 30 ani si 9 luni.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si pentru stagiul intre 6 si 8 ani in conditii deosebite beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 1 an conform careia puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 64 ani adica din 24 iunie 2015, daca atunci veti indeplini si conditia ca stagiul de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Puteati cere pensie anticipata partiala dupa varsta de 60 ani, cu o anticipare maxima de 5 ani fata de 24 iunie 2016 adica dupa 24 iunie 2011, dar numai cand indepliniti si conditia ca stagiul de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare de 35 ani. Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare.
Si in cazul reducerii varstei de pensionare pentru grupa de munca si in cazul pensiei anticipate partiale nu se ia in calcul ca vechime perioada cat ati beneficiat de pensie de de invaliditate.
Daca se modifica legea pensiilor, iar noua lege a pensiilor va avea prevederile din actualul proiect, datele de mai sus nu se modifica.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1