Subiect "pensianticipata partial" Deschis de Schradi Arpad la data: 11/16/2009 3:07am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensianticipata partial
Scris de: Schradi Arpad la data: 11/16/2009 3:07am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:revin la cele comunicate de dvs ,dar cred ca este o neintelegere
intrucat Dvs scrieti de 2 ani in grupa II iar eu am 8 ani si 7 luni(26,7 - 18 ani
in gr I) Va rog sa-mi comunicati daca sporul de vechime primit pentru grupe de munca se include in stagiul necesar pentru pensie.VA MULTUMESC !
Re: pensianticipata partial
Scris de: la pensie la data: 11/17/2009 3:49am
Aveti dreptate si ne cerem scuze pentru eroare. Rugamintea noastra este ca mesajele sa fie clare pentruca nu avem timp sa analizam fiecare caz in parte pe toate aspectele si in lipsa de precizari facem presupuneri. De exemplu sunteti la al treilea mesaj si nu ati precizat daca stagiul numit de dv in gr II este inainte de aprilie 2001. Asa cum am precizat la primul raspuns grupa II nu a fost decat inainte de aprilie 2001 iar dupa aceasta data grupa de munca s-a numit conditii deosebite. Daca insistati sa spuneti ca aveti 26 ani si 7 luni in gr I si II si mai aveti si 1 an si 5 luni de armata si toate trebuie sa fie inainte de aprilie 2001 inseamna ca v-ati angajat la 12 ani.
In aceste conditii vom face alte presupuneri, ca aveti 18 ani in gr I si 8 ani si 7 luni in grupa conditii deosebite lucrati dupa 2001. in aceste conditii raspunsul nostru se modifica astfel :
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea de varsta pentru stagiile in grupele de munca, in 20 mai 2026 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupele I si II au fost prevazute in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 iar dupa aceasta data locurile de munca in grupele de munca au a fost echivalate astfel:
Stagiile de gr I fie cu grupa conditii speciale prin legea 226/2006 fie cu grupa conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 iar stagiile de gr II cu grupa conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001.
Modul de echivalare a stagiului dv de gr I il puteti afla la intreprinderea unde ati lucrat acest stagiu.
Pentru stagiul de 18 ani in gr I beneficiate de un spor de vechime de 9 ani care se adauga la stagiul de cotizare, impreuna cu stagiul asimilat pentru stagiu militar si rezulta un stagiu total de cotizare de 37 ani.
In functie de modul de echivalare al locului de munca de gr I exista urmatoarele variante de pensionare:
Varianta 1
Daca locul de munca de gr I, a fost echivalat cu conditii speciale prin prevederile legii 226/2006, pentru un stagiu in aceasta grupa intre 17 ani si 6 luni si 20 ani aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu 7 ani.
Pentru stagiul lucrat conditii deosebite de 8 ani se acorda reducerea varstei standard de pensionare cu 1 an si 6 luni.
Cumuland cele doua reduceri cumulati o reducere de 8 ani si 6 luni si puteti sa va pensionati la limita de varsta la varsta de 56 ani si 6 luni , adica in 20 noiembrie 2017 indeplinind si conditia ca sa aveti stagiul de cotizare mai mare de 28 ani.

Varianta 2
Daca stagiul de gr I au fost echivalat prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu conditii deosebite cumulat cu stagiul lucrat in conditii deosebite dupa aprilie 2001 realizati un stagiu total in conditii deosebite de 26 ani pentru care beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 6 ani si puteti sa va pensionati la limita de varsta la varsta de 59 ani, adica in 20 mai 2020 indeplinind si conditia ca sa aveti stagiul de cotizare mai mare de 35 ani.
Noi presupunem ca in cazul dv stagiul in gr I a fost echivalat cu conditii deosebite si se aplica varianta 2
Dar pana atunci se va schimba legea pensiilor si este posibil sa fie modificate aceste date.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1