Subiect "noua lege a pensiilor" Deschis de Giorgeta la data: 11/16/2009 3:38am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
noua lege a pensiilor
Scris de: Giorgeta la data: 11/16/2009 3:38am
Gen:f
Data nasterii:1953
Stagiul de cotizare:37 ani,3 luni
Alte date:
Intrebare:Buna ziua,
Va rog sa-mi indicati o adresa unde sa vad tabelul cu procentele de penalizare in cazul pensionarii anticipate partial,asa cum sunt in proiectul Noii legi a pensiilor.Va multumesc anticipat.
Re: noua lege a pensiilor
Scris de: la pensie la data: 11/17/2009 4:07am
Proiectul legii pensiilor unitare il puteti gasi pe site-ul Ministerului Muncii, Familiei si Protectiei Sociale la Proiecte in dezbatere sau la adresa :
http://www.mmuncii.ro/ro/articole/2009-10-06/proiect-de-lege-privind-sistemul-unitar-de-pensii-publice-1396-articol.html
unde cautati la capitolul 4 sectiunea III Pensie anticipata partiala dar nu se mai da un tabel ca in legea 19/2000 ci se da un procent pentru fiecare luna de anticipare.
Re: noua lege a pensiilor
Scris de: Giorgeta la data: 11/17/2009 7:48am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Am primit raspunsul dv,pt.care va multumesc,dar mai vreau o precizare,de la persoane mult mai competente decat mine.

In cazul pensionarii partial anticipate nu se mai tine cont de anii cu care s-a depasit stagiul complet de cotizare,asa cum era in vechea lege,ci numai de lunile de anticipare?Mi se pare o sanctionare foarte drastica,deci daca iesi cu 5 ani inainte de limita,chiar daca ai depasit stagiul de cotizare cu 9 ani si ceva,vei pierde din pensie 45 procente.Daca esti sanatos si ai unde,vei munci;dar daca nu ai unde ,sau nu mai faci fata d.p.d.v. medical dar nici nu te poti pensiona de boala,ce te faci?Sper sa primesc punctul dv.de vedere vis-a vis de aceasta problema.Va doresc numai bine!
Re: noua lege a pensiilor
Scris de: la pensie la data: 11/17/2009 8:22am
Punctul nostru de vedere corespunde cu al dv insa din pacate aceasta nu schimba nimic deoarece nu noi facem legea.
Deasemeni trebuie sa remarcam ca legiuitorii au fost obligati sa schimbe aceste prevederi deoarece in aceasta perioada de criza a crescut necontrolat numarul celor care au apelat la acest tip de pensie.
Evident si cei care au apelat la acest drept au facut-o in majoritate fiind obligati de situatie.
Astfef s-a ajuns la o forma disproportionat de neplacuta a prevederilor legii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1