Subiect "CONTRIBUTIE SUPLIMENTARA LA PENSIE" Deschis de ATAPELEA la data: 11/16/2009 6:53am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
CONTRIBUTIE SUPLIMENTARA LA PENSIE
Scris de: ATAPELEA la data: 11/16/2009 6:53am
Gen:M
Data nasterii:1977
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Sunt angajat la o societate comerciala (functie economist) si am un salariu de 1200 lei in cartea de munca.
In momentul de fata banii care ii vireaza angajatorul la casa de pensii in numele meu (retinuti din salariu) sunt in suma de 126 lei (10,5% din salariu).

Cum as putea sa virez mai multi bani din salriu fara ca acesta (salariu) sa creasca.

Eu fac declaratie la pensii in programul lor si o depun lunar.
Cat declar acolo atata platesc cu op in contu de la trezorerie.
In momentu in care introduc in program o persoana si introduc si salariu acesteia acesta calculeaza automat suma ce trebuie sa o platesc.

Ideea este ca au in los de 126lei eu vreau sa contribui cu 200 lei (sa zicem).
Cum pot sa fac treaba asta fara sa maresc salariu in cartea de munca, adica sa nu platesc si la jomaj si la sanatate in plus.

Multumesc anticipat pentru raspunsul detaliat pe care o sa il primesc.
Re: CONTRIBUTIE SUPLIMENTARA LA PENSIE
Scris de: la pensie la data: 11/17/2009 6:11am
Fiind economist speram sa intelegeti corect explicatia noastra.
Completarea numai a venitului asigurat pentru pensie poate fi facuta prin incheierea unui Contract de Asigurare Sociala cu Casa de Pensii dar va rugam sa analizati cu atentie conditiile acestui contract.
- Se incheie prin asigurarea unei sume minime de o patrime din salariul mediu brut pe economie luat in calcul la calculul Bugetului de asigurari sociale din anul respectiv (in 2009 este de 1693 lei). Deci suma minima asigurata in anul 2009 este de 424 lei.
- Contributia pentru pensie (CAS) platita pentru acesta suma este stabilita anual prin Bugetul asigurarilor de stat si in 2009 nu este de 10,5 % ci de 31,3 % (CAS angajat 10,5 % + CAS angajator 20,8%). Deci suma minima platita in anul 2009 este de 133 lei lunar.
- Datorita faptului ca salariul mediu brut realizat pe economie anuntat de INS este mai mare (in septembrie 2009 de 1860 lei) punctajul anual realizat este sub 0,25 puncte iar pentru aceste sume suplimentare platite pe timp de 1 an creste punctajul mediu anual al pensiei cu mai putin de 0,00715 puncte
Ramane ca restul calculului de eficienta sa-l faceti dv.
Opinia noastra este ca acest tip de contract este eficient pentru cei care nu sunt angajati si au nevoie de completarea vechimii cu o perioada scurta si mai putin eficient pentru cei care sunt angajati si doresc sa-si creasca numai punctajul pensiei si care au la indemana fondurile de pensiii suplimentare.
Din pacate nu cunoastem eficienta fondurilor de pensii suplimentare pentru a putea sa va dam sfaturi in aceasta privinta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1