Subiect "Calcul pensie" Deschis de Orban Viorica la data: 11/16/2009 4:11pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calcul pensie
Scris de: Orban Viorica la data: 11/16/2009 4:11pm
Gen:F
Data nasterii:1956
Stagiul de cotizare:271 de luni,pensionata la 1.01.2009
Alte date:grupa 1 de munca 11 ani
Intrebare:grupa 2 de munca 10 ani
Unde si sub ce forma trebuie sa figureze in decizia de pensionare ca mi s-a acordat punctajulsuplimentar pentru grupa prevazut de lege ?Mi-am calculat cu ajutorul programului dvs pensia conform celor inscrise in cartea de munca-fara sporuri si mi-a iesit 477 de Ron.Pe decizie ,cu sporuri am 490 Ron.Nu apare niciunde mentionat sporul prevazut de legea promulgata anul trecut.Am fost la casa de pensii sa intreb si mi s-a spus ca mi s-a acordat din oficiu...fara a fi mentionat niciunde in decizie.Calculul meu arata clar ca acest spor nu exista.Gresesc oare?Am cerut recalcularea pensiei.Credeti ca vor fi diferente?
Multumesc!
Re: Calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 11/17/2009 9:15am
Am verificat datele introduse de dv in program si avem urmatoarele observatii :
1.Ati completat gresit cu “da” caseta “25 ani conditii speciale “ deoarece dv nu aveti lucrati acest stagiu in conditii speciale
2. Sporul de vechime trebuie sa-l completati astfel”
Intre octombrie 1982 – august 1983 3 %
Intre septembrie 1983 – septembrie 1987 6 %
Intre octombrie 1987 – martie 1992 9 %
3 Rezultatele programului de “Calcul pensie “ le veti folosi astfel :
a) Daca in decizia de pensionare la punctual F stagiul complet de cotizare este 30 ani atunci aveti la punctual G in decizia de pensionare punctajul pentru grupele de munca inscris astfel “Numar puncte conf.OUG 209/2008 …”. Pe acest punctaj il luati si-l scrieti in caseta “Punctaj suplimentar grupa de munca de la intrarea in programul de calcul pensie si rezultatul il puteti citi pana la valoarea pensiei in program.
b) Daca in decizia de pensionare la punctual F stagiul complet de cotizare este mai mic de 30 ani atunci nu mai aveti pe decizie “Numar puncte conf.OUG 209/2008 …” deoarece nu vi s-a acordat si nici nu vi se mai acorda. Atunci din programul de calcul pensie scoateti “Punctajul total” il impartiti la stagiul complet de cotizare luat de la punctual F din decizie si rezultatul il inmultiti cu valoarea punctului de pensie de 732,80 lei si obtineti valoarea pensiei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1