Subiect "Sotie diplomat" Deschis de Maria Man la data: 11/17/2009 4:14am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Sotie diplomat
Scris de: Maria Man la data: 11/17/2009 4:14am
Intrebare:
1.In anul 1979 sotul meu a lucrat in diplomatie si a fost trimis in strainatate la o misiune diplomatica.
Cum se calculeaza salariul pentru perioada in care am urmat sotul in strainate dar nu am fost angajata ci am primit numai indemnizatie pentru sotie , conform legilor de atunci.
Precizez ca am depus adeverinta conform DL 51/1990 dar in fisa de calcul a pensiei, pentru perioada respectiva la rubrica SUMA CONTRIBUTIVA nu apare nici o valoare.
2. Cum se stabilesc coeficientii pentru anii de facultate ? programul dvs. ii genereaza automat ?
Re: Sotie diplomat
Scris de: la pensie la data: 11/19/2009 3:12am
1.Sistemul public de pensii este un sistem contributiv adica sunt luate in calculul pensiei sumele pentru care s-a platit contributie pentru pensie.
Opinia noastra este ca dv in acea perioada nefiind intr-o situatie in care legea pensiilor v-a obliga sa platiti contributie pentru pensie nu ati platit contributie pentru pensie sin u vi se ia in calcul indemnizatia pentru sotie de diplomat.
Pentru o clarificare a situatiei credem ca ar trebui sa cereti informatii suplimentare de la Ministerul Afacerilor Externe.
2.Punctajul pentru stagiul asimilat pentru studii universitare se calculeaza diferit pentru perioadele inainte si dupa aprilie 2001. In cazul dv presupunand ca ati urmat facultatea inainte de aprilie 2001 se ia in calcul salariul minim pe economie din acea perioada. Programul nostru de “Calcul pensie” introduce automat in calcul salariul minim pe economie daca pe perioada studiilor universitare selectati codul “F” fara a mai completa ceva in restul coloanelor.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1