Subiect "Calcul pensie limita varsta dupa pensie invaliditate" Deschis de Manole la data: 11/17/2009 4:38am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calcul pensie limita varsta dupa pensie invaliditate
Scris de: Manole la data: 11/17/2009 4:38am
Intrebare: Cum se rezolva urmatoarea situatie semnalata de o prietena nascuta in martie 1949, aflata in pensie de invaliditate grad II de la varsta de 52ani.

Dupa indeplinirea varstei prevazuta prin lege pentru trecerea la pensie pentru limita de varsta (iunie 2007) , la cca 2 luni (15 iulie 2007)s-a angajat lucrand inca 16 luni,pana in decembrie 2008.
Cererea de transformare a pensiei de invaliditate in pensie de limita de varsta a depus-o in august 2008 , dupa ce a constatat ca nu a primit de la Casa de pensii Decizia definitiva.( deci la cca 14 luni de la indeplinirea varstei legale)
Ulterior a primit o decizie cu data 08.2008

Perioada lucrata dupa indeplinirea varstei de pensionare , dar in care nu a avut decizie, se poate lua in considerare pentru recalcularea pensiei ?
Re: Calcul pensie limita varsta dupa pensie invaliditate
Scris de: la pensie la data: 11/19/2009 4:35am
Actuala lege a pensiilor prevede ca trecerea de la pensiei de invaliditate la pensia la limita de varsta sa fie facuta la cerere deoarece pensionarul trebuie sa opteze la una din cele doua pensii avand in vedere ca in anumite cazuri pensia la limita de varsta este mai mica decat pensia de invaliditate.
Deci pe perioada anterioara aparitiei deciziei pentru pensia la limita de varsta dansa a beneficiat de pensie de invaliditate (era bine daca precizati gradul de invaliditate).
Dreptul de a cumula pensia de invaliditate cu venituri prin angajare cu contract de munca o au numai pensionarii de invaliditate de gr III deoarece acestia au de la comisia de expertiza certificarea ca a fost scazuta la 50 % capacitatea de munca.
Pensionarii de invaliditate de gr I si II nu pot cumula pensia de invaliditate cu venituri prin angajare cu contract de munca deoarece au avizul de la comisia de expertiza ca au diminuata capacitatea de muca cu 100 %. Daca acestia se angajaza inseamna ca s-a modificat starea capacitatii lor de munca si au obligatia ca in termen de 15 zile sa comunice modificarea situatiei si modificarea in consecinta a pensiei. Neanuntarea in termen a acestor modificari constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda.
Deci daca a avut pensie de invaliditate de gr III are dreptul sa ceara recalcularea pensiei luandu-se in calcul sumele pentru care a platit CAS.
In cazul in care a avut pensie de invaliditate de gr I sau II analizati singur situatia dupa ce noi v-am prezentat prevederile legale.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1