Subiect "cind es la pensiie" Deschis de bodea adrian la data: 11/20/2009 7:34am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cind es la pensiie
Scris de: bodea adrian la data: 11/20/2009 7:34am
Gen:masculin
Data nasterii:15 09 1958
Stagiul de cotizare:30ani si 6 luni
Alte date:am lucrat 15ani si 6luni intro intreprindere unde aveam grupa 1 inainte de 2001 intreprinderea sa inchis dupa 2001 am lucrat15ani la alta intreprindere cu grupa speciala
Intrebare:cind es la pensie
Re: cind es la pensiie
Scris de: la pensie la data: 11/21/2009 9:01am
Conform anexei 3 la legea actuala a pensiilor 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupele de munca, in 15 septembrie 2023 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru. Daca se modifica legea pensiilor aceste date raman valabile.
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 iar dupa aceasta data locurile de munca in aceasta grupa de munca au fost echivalate fie cu grupa conditii speciale prin legea 226/2006 fie cu grupa conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001.
Noi credem ca mai intai trebuie sa va clarificati situatia stagiului de gr I pentruca pentru stagiile in grupele de munca Casa de Pensii va cere adeverinta care sa certifice aceste stagii in grupele de munca, nefiind suficient ca grupa de munca sa fie inscrisa in carnetul de munca. Pentru aceasta clarificare mai intai trebuie sa gasiti intreprinderea care a preluat arhiva intreprinderii in care ati lucrat stagiul in gr I de munca si care spuneti ca a fost inchisa si apoi sa cereti adeverinta pentru grupa de munca la aceasta.
Daca acum aveati adeverinta cu stagiul in gr I de munca si aceasta a fost echivalata cu conditii speciale conform legii 226/2006, impreuna cu stagiul in conditii speciale lucrat dupa aprilie 2001 realizati un stagiu in conditii speciale de peste 25 ani si puteati beneficia de art 3 din legea 226/2006 si beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 15 ani care va dadea dreptul sa iesiti la pensie dupa 15 septembrie 2008. Aceste prevederi dupa intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor vor fi modificate.
Avand in vedere ca atat legea pensiilor actuale 19/2000 cat si noua lege a pensiilor are multiple prevederi privind reducerea varstei de pensionare pentru grupele de munca avem nevoie de informatii suplimentare si anume :
- In ce domeniu de activitate ati lucrat atat stagiul de gr I cat si cel in conditii speciale
- Daca puteti obtine adeverinta pentru stagiul de gr I .
-Cu ce grupa de munca (conditii deosebite sau conditii speciale) a fost echivalat stagiul dv de gr I
In lipsa acestor informatii va precizam urmatoarele posibilitati de pensionare:
Conform legii actuale a pensiilor
Varianta 1
Daca obtineti adeverinta de stagiu de gr I si acesta a fost echivalat cu conditii speciale atunci asa cum am aratat mai sus beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 15 ani si puteti iesi la pensie pana la inlocuirea actualei legi a pensiilor cu legea pensiilor unitare( presupunem ca legea va fi schimbata in 1 ianuarie 2010)
Varianta 2
Daca obtineti adeverinta pentru stagiu de gr I si acesta a fost echivalat cu conditii deosebite rezulta o reducere a varstei de pesionare de 9 ani si puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 56 ani adica in 15 septembrie 2014 deci dupa modificarea legii
Varianta 3
Daca nu obtineti adeverinta pentru stagiu de gr I rezulta o reducere a varstei de pesionare de 6 ani si puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 59 ani adica in 15 septembrie 2017 deci tot dupa modificarea legii.
Conform noii legi unitare a pensiilor
Varianta 1
Daca obtineti adeverinta pentru stagiul in gr I indiferent cu ce a fost echivalat acest stagiu (conditii deosebite sau speciale) beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 10 ani si puteti iesi la pensie la limita de varsta in 15 septembrie 2013.
Varianta 2
Daca nu obtineti adeverinta pentru stagiul in gr I beneficiati de reducerea varste de pensionare cu 7 ani si 6 luni si puteti iesi la pensie la limita de varsta in 15 martie 2016.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1