Subiect "cand pot iesi la pensie la limita de varsta" Deschis de anghel florica la data: 11/22/2009 8:22am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cand pot iesi la pensie la limita de varsta
Scris de: anghel florica la data: 11/22/2009 8:22am
Gen:feminin
Data nasterii:16.07.1953
Stagiul de cotizare:25 ani si 6 luni
Alte date:am lucrat 15 ani in grupa a 2a ,am nascut si crescut 3 copii,sant in pensie de boala gradul 3 din martie 2005
Intrebare:cand pot iesi la pensie la limita de varsta?
Re: cand pot iesi la pensie la limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 11/23/2009 7:45am
Conform anexei 3 la legea actuala a pensiilor 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 16 ianuarie 2013 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 6 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001.
vechime nici reducerea varstei de pensionare.
Pentru stagiul de 15 ani in gr II vi se acorda un spor de vechime de 3 ani si 9 luni care se adauga la stagiu de cotizare realizand un stagiul cumulat de cotizare de 29 ani si 3 luni.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si pentru stagiul intre 14 si 16 ani in conditii deosebite beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 3 ani conform careia puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 56 ani si 6 luni, adica in 16 ianuarie 2010, indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare de 29 ani.
Pentru nasterea si cresterea pana la 10 ani a 3 copii se acorda o reducere a varstei de pensionare cu 1 an insa aceasta nu poate fi cumulata cu alte reduceri asa ca dv nu puteti beneficia de ea, reducerea pentru grupa de munca fiind mai mare.
Faptul ca acum sunteti in pensie de invaliditate nu modifica cele calculate mai sus.
Daca de la 01 ianuarie 2010 se adopta legea unica de pensionare si raman prevederile din proiect atunci datele de mai sus nu se modifica.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1