Subiect "Noua lege a pensiilor" Deschis de Elena la data: 11/23/2009 7:31am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Noua lege a pensiilor
Scris de: Elena la data: 11/23/2009 7:31am
Gen:F
Data nasterii:26.07.1954
Stagiul de cotizare:35 ani si 7 luni
Alte date:13.12.1974-01.09.1980, activitate cf.Ordinul50/1990 al MMOS-grupa a II de munca.
Intrebare:Cand pot iesi la pensie anticipat, care este avantajul desfasurarii activitatii in grupa a II, conform proiectului noii legi a pensiilor?Care sunt etapele, institutiile care trebuie sa aprobe sau sa avizeze noua lege si cand va intra in vigoare(daca aveti aceasta informatie)?
Multumesc anticipat pentru ajutor si ma bucur ca existati.
Re: Noua lege a pensiilor
Scris de: la pensie la data: 11/24/2009 4:21am
Conform anexei 3 la legea actuala a pensiilor 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, 26 mai 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 10 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani si 8 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001.
Pentru stagiul de 5 ani in gr II vi se acorda un spor de vechime de 1 an si 3 luni care se adauga la stagiu de cotizare realizand stagiul cumulat de cotizare de 36 ani si 10 luni.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si pentru stagiul de 5 ani in conditii deosebite nu beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare deorece aceasta este sub plafonul minim de 6 ani pentru care se acorda aceasta reducere.
Puteati cere pensie anticipata partiala dupa varsta de 54 ani si 10 luni, cu o anticipare maxima de 5 ani fata de 26 mai 2014 adica dupa 26 mai 2009, indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare de 29 ani si 8 luni.
Pensia anticipata partiala se reduce cu un procent care depinde de numarul de luni pana la data cand aveti dreptul la pensie la limita de varsta si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare. In cazul dv daca cereti pensie anticipata partiala in decembrie 2009 ( pana la intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor) diminuarea ar fi de cca 8 %
Daca nu cereti pensie anticipata partiala pana la intrarea in vigoare a noii legi unice de pensionare si raman prevederile din proiect atunci diminuarea pensiei va creste la cca 40 %.
Pentru grupa II de munca mai aveti un avantaj prin faptul ca punctajele anuale pe perioada stagiului in gr II se majoreaza cu 25 % conform OU 209/2008.
Proiectul noii legi a pensiilor trebuie sa urmeze urmatoarele etape :
- Parlamentul sa aprobe un govern in locul celui interimar.
- Noul govern sa introduca in parlament proiectul legii unice de pensionare.
- Parlamentul sa aprobe aceasta lege.
- Legea sa fie promulgata de presedinte.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1