Subiect "pensie" Deschis de gh.z la data: 11/23/2009 12:55pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: gh.z la data: 11/23/2009 12:55pm
Gen:f
Data nasterii:25.07.1951:
Alte date:
Intrebare:Am primit decizia de pensionare cu 1.11.2009,nu am depus la Casa de Pensii deciza de incetare a rap.de munca intrucat nu am predat ,fiind.functie de conducere,postul a fost scos la concurs,vreau sa depunla Casa de Pensii decizia de incetare cu data de 1.01.2010,pentru perioada lucrata nov.dec.09 cum procedez,duc o noua adev.cu venit.realizate.si cer recalculare,deasemeni cum pot fi platita in 2010,daca voi mai lucra pt.inchiderea anului financiar,fiind pensionata anticipat,neputand cumula pensia cu salariul?
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 11/24/2009 12:39pm
Deoarece urmeaza ca legea pensiilor sa fie inlocuita cu noua lege unitara a pensiilor nu putem sa va dam sfaturi in sensul sa amanati incetarea activitatii si sa depuneti adeverinta la Casa de Pensii.
Prevederile existente in proiectul noi a legi a pensiilor prevede ca pensile calculate si mai ales cele care au decizii sa nu fie recalculate dar un risc de modificare al acestei legi, care nu a trecut inca prin parlament, exista si in acest caz dv trebuie sa va asumati acest risc.
Perioada lucrata dupa primirea deciziei de pensionare nu este luata in calculul pensiei anticipate partiale si nu va sfatuim sa incercati sa cereti aceasta recalculare fiindca riscati sa va fie recalculate conform noii legi care este dezavantajoasa. Aceasta perioada poate fi luata in calculul pensiei la limita de varsta daca prezentati o adeverinta in acest sens la trecerea la pensie la limita de varsta.
Modul de retribuire dupa incetarea activitatii este o problema care trebuie sa o rezolvati dv impreuna cu angajatorul.
Sincer sa va spunem noi nu va intelegem hotararea de a cere pensie anticipata sau anticipata partiala avand in vedere ca aveati dreptul la pensie la limita de varsta in 25 mai 2010 la varsta de 58 ani si 10 luni si stagiul complet de cotizare de 27 ani si 8 luni.
Pana acum ati mai cerut informatii dar in nici-unul din mesaje nu ati cerut data de iesire la pensie la limita de varsta .
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1