Subiect "Cand ma pot pensiona anticipat" Deschis de Matei Camelia la data: 11/24/2009 5:15am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cand ma pot pensiona anticipat
Scris de: Matei Camelia la data: 11/24/2009 5:15am
Gen:F
Data nasterii:16.08.1959
Stagiul de cotizare:30 ani si 9 luni
Alte date:toata perioada este lucrata in invatamant universitar
Intrebare:Cand ma pot pensiona anticipat sau anticipat partial
Re: Cand ma pot pensiona anticipat
Scris de: la pensie la data: 11/25/2009 6:44am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru stagiul de personal didactic, in 16 august 2019 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Conform art 127 alin (3) din legea 128/1997 Statutul personalului didactic daca aveti un stagiu de minim 25 ani lucrat ca personal didactic aveti dreptul sa cereti pensie la limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare cu 3 ani. Deci va puteti pensiona cu pensie la limita de varsta in 16 august 2016.
Pensie anticipata partiala puteti cere la varsta de 55 ani, cu o anticipare de 5 ani fata de 16 august 2019 adica din 16 august 2014 indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa fie mai mare de 30 ani.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Daca in anul 2010 (aceasta este parerea noastra) se va adopta noua lege a pensiilor unitare si prevederile raman cele din proiect, atunci calculul datelor de mai sus se amana cu 2 ani si 3 luni astfel :
- Data de iesire la pensie la limita de varsta fara reducerea varstei pentru statutul de cadru didactic, devine 16 noiembrie 2021 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 3 luni si stagiul complet de cotizare de 32 ani si 3 luni.
- Data de iesire la pensie la limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de minim 25 ani ca personal didactic devine 16 noiembrie 2018
- Data de iesire la pensie anticipata partiala devine 16 noiembrie 2016 iar reducerea se face numai in functie de perioada de anticipare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1