Subiect "vechime in munca pentru pensionare" Deschis de TUDOR DOINA la data: 11/25/2009 3:21am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
vechime in munca pentru pensionare
Scris de: TUDOR DOINA la data: 11/25/2009 3:21am
Gen:F
Data nasterii:14.02.1955
Stagiul de cotizare:40 ani si 4 luni
Alte date:
Intrebare:1)Doresc sa stiu daca perioada concediului medical este considerata vechime in munca in cazul in care am fost si inca mai sunt angajata cu contract individual de munca pe durata nedeterminata.2)M-am angajat in 15.09.1969 cand aveam 14 ani si 7 luni iar cei de la pensii mi-au spus ca nu-mi iau in considerare perioada lucrata pana la 16 ani (?!) desi am avut contract de munca si perioada este inregistrata in carnetul meu de munca.Este corect asa ceva ?
Re: vechime in munca pentru pensionare
Scris de: la pensie la data: 11/26/2009 5:02am
Conform anexei 3 la legea actuala a pensiilor 19/2000 si a anului de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 14 februarie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pensie anticipata partiala puteti cere la varsta de 55 ani, cu o anticipare de 5 ani fata de 14 februarie 2015 adica din 14 februarie 2010 indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa fie mai mare de 30 ani.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Daca pana in14 februarie 2010 se va adopta noua lege a pensiilor unitare si prevederile raman cele din proiect, atunci diminuarea pensiei anticipate se va calcula numai in functie de numarul de luni de anticipare si diminuarea este mult mai mare (pentru 60 luni de anticipare diminuarea este de 45 %)
Daca vi se recunoaste un stagiu mai mare de 40 ani puteti cere pensie anticipata care nu se mai diminuiaza.
1) Perioada concediului medical este considerate stagiu asimilat si se ia in calculul vechimii pentru pensia la limita de varsta si nu se ia in calculul vechimii pentru pensia anticipata sau anticipata partiala.
2)Pentru faptul ca nu vi se ia in calculul vechimii perioada lucrata pe perioada cand ati fost minora si de fapt incadrarea dv s-a facut prin o abatere de la lege nu putem sa ne pronuntam deoarece nu cunoastem nici o norma care sa se refere la acest caz. Credem ca pentru aceasta este mai bine sa va adresati unui avocat.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1