Subiect "sporul pentru vechime in munca" Deschis de TUDOR DOINA la data: 11/25/2009 3:25am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
sporul pentru vechime in munca
Scris de: TUDOR DOINA la data: 11/25/2009 3:25am
Gen:F
Data nasterii:14.02.2009
Stagiul de cotizare:40 ani si 4 luni
Alte date:
Intrebare:Ce ma sfatuiti sa fac in situatia in care angajatorul nu mi-a acordat sporul pentru vechimea in munca,motivand ca "a fost inclus in salariu" desi,acest lucru nu este stipulat in nici un act aditional cu atat mai putin in contractul individual de munca?
Multumesc
Re: sporul pentru vechime in munca
Scris de: la pensie la data: 11/26/2009 5:00am
Inainte de aprilie 1992 baza de calcul a pensiei a fost constituita din salariul tarifar si sporul de vechime. Deoarece in carnetul de munca in aceasta perioada a fost trecut salariul tarifar iar programul de calcul al pensiei al Casei de Pensii determina automat si ia in calcul sporul de vechime determinat asa cum explicam noi pe forum la “Sporul de vechime” in aceasta perioada angajatorul nu este obligat sa va dea adeverinta numai daca ati avut si alte sporuri.
Dupa aprilie 1992 prin legea 49/1992 a fost schimbata baza de calcul a pensiei si a fost constituita din salariul tarifar si toate sporurile cu caracter permanent cum este si sporul de vechime. Instructiunile de aplicare a acestei legi au prevazut ca in carnetul de munca sa fie inscrisa intreaga baza de calcul a pensiei si deci in aceasta suma erau incluse si salariul tarifar si toate sporurile cu caracter permanent inclusiv sporul de vechime. In aceste conditii daca angajatorul a respectat instructiunile si din aprilie 1992 a inclus sporul de vechime in suma din carnetul de munca nu este obligat sa va elibereze adeverinta separata cu sporul de vechime si cu alte sporuri.
In concluzie daca angajatorul a respectat instructiunile de aplicare ale legii 49/1992 nu este obligat sa va elibereze adeverinta cu sporul de vechime fara a va prejudicia la calculul pensiei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1