Subiect "DEPUNERE DOSAR PENSIE" Deschis de GAINA ILIE la data: 11/26/2009 2:44am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
DEPUNERE DOSAR PENSIE
Scris de: GAINA ILIE la data: 11/26/2009 2:44am
Gen:MASCULIN
Data nasterii:27SEPTEMBRIE 1949
Stagiul de cotizare:44 ANI
Alte date:20 ANI DE GRUPA II
Intrebare:IN CAZUL IN CARE MI S-A RESPINS DOSARUL PENTRU PENSIE LA LIMITA DE VARSTA, AVAND DREPTUL LA PENSIE ANTICIPATA, DE LA CE DATA MI SE CALCULEAZA PENSIA DE LA DATA DEPUNERII DOSARULUI SAU DE LA DATA PRIMIRII RASPUNSULUI SI INLOCUIREA CU CEREREA PENTRU PENSIE ANTICIPATA?
Re: DEPUNERE DOSAR PENSIE
Scris de: la pensie la data: 11/26/2009 9:19am
Conform anexei 3 la legea actuala a pensiilor 19/2000 si a anului de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 28 iulie 2014 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 10 luni si stagiul complet de cotizare de 34 ani si 8 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001.
Daca a fost recunoscut stagiul de 20 ani in gr II situatia este urmatoarea:
Pentru stagiul de 20 ani in gr II vi se acorda un spor de vechime de 5 ani care se adauga la stagiu de cotizare.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si pentru stagiul de 20 ani in conditii deosebite beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 4 ani si 6 luni conform careia puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 60 ani si 4 luni adica in 27 ianuarie 2010, indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare de 34 ani si 8 luni.
Pensie anticipata (fara diminuare) aveati dreptul din 27 iulie 2009 indeplinind si conditia sa aveti stagiul de cotizare mai mare de 44 ani si 8 luni.
Pensia anticipata vi se acorda (intra in plata) de la data cand ati depus cererea pentru aceasta pensie anticipata daca la dosarul pensiei anticipate ati depus si dovada de incetare a activitatii, iar daca nu ati depus-o, pensia anticipata se plateste de la data depunerii acestei dovezi.
Daca pana in 27 ianuarie 2010 actuala lege a pensiilor nu va fi inlocuita cu noua lege a pensiilor unitare aflata in proiect, la acea data trebuie sa depuneti cerere de trecere de la pensie anticipata la pensie la limita de varsta. Daca legea noua a pensiilor va fi adoptata inainte de 27 iulie trecerea se face automat.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1