Subiect "De cand se aplica Decizia de pensionare?" Deschis de Nemet Imola la data: 11/27/2009 10:22am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
De cand se aplica Decizia de pensionare?
Scris de: Nemet Imola la data: 11/27/2009 10:22am
Gen:Feminin
Data nasterii:26.04.1955
Stagiul de cotizare:35 ani , lucru in grupa a 2-a =25 ani si 3 luni.
Alte date: Am depus cererea de pensionare in 27 Oct 2009 la Biroul Personal si lucrez pana va iesi Decizia de pensie.
Intrebare: Buna ziua !
Va rog frumos sa-mi spuneti din ce luna voi primi pensie? Din luna Octombrie sau de cand se intocmeste Decizia?
Am depus cererea pentru pensionare in 27 Octombrie 2009, conform raspunsului primit de la Dv-tra pe acest site , si conform calculelor facute de mine si de Biroul personal de la serviciu.
Pot primi pensie de la data depunerii cererii de pensionare ?
Precizez ca pot iesi la pensie cu reducerea varstei de pensionare cu 5 ani si 6 luni pentru 25 ani lucrati in gr. a 2-a de munca.
Trebuie depus la Oficiul de pensii lichidarea de la serviciu dupa iesirea dosarului de pensie?
Va multumesc mult ca m-ati ascultat si pentru raspunsul promt pe care l-am primit de la Dv-tra mai inainte.
Re: De cand se aplica Decizia de pensionare?
Scris de: la pensie la data: 11/30/2009 7:51am
Conform datelor prezentate de dv aveati dreptul de a iesi la pensie la limita de varsta, cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiul de 25 ani in gr II de munca, din 26 octombrie 2009 si deci dv depunand dosarul de pensie in termen de 30 zile de la data cand ati indeplinit conditia de iesire la pensie la limita de varsta pensia vi se va acorda si se va plati de la aceasta data indiferent daca mai lucrati sau nu pana la aparitia deciziei de pensionare.
Nu trebuie sa depuneti la Casa de Pensii dovada incetarii activitatii. Totusi este bine sa intrebati la Biroul Personal la societatea la care lucrati daca nu cadeti in incidenta legii care interzice functionarilor publici sa cumuleze pensia cu salariu. In acest caz cereti acolo informatii cum trebuie sa procedati.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1