Subiect "Impozit calculat la pensie limita de varsta" Deschis de Lavinia la data: 11/27/2009 1:10pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Impozit calculat la pensie limita de varsta
Scris de: Lavinia la data: 11/27/2009 1:10pm
Gen:F
Data nasterii:15.06.1951
Stagiul de cotizare:37 ani
Alte date: persoana cu handicap gradul II, cu handicap preexistntcalitatii de angajat
Intrebare:Am primit de curand pensia pentru limita de varsta si am vazut ca aceasta imi este impozitata, cunatumul ei depasind valoare de 1200 lei.As dori sa intreb, avand in vedere ca sunt perosana cu handicap grad II si pe perioada cat am fost salariata nu mi s-a oprit impozit pe salariu, nu este la fel si pentru pensie? Sa fie o eroare de calcul la Casa de Pensii sau este corect ca pensia mea sa fie impozitata, facilitatea de-a nu plati impozit fiind valabila doar salariatilor?
Va multumesc anticipat!
Re: Impozit calculat la pensie limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 11/30/2009 9:06am
Impozitarea pentru salarii este facuta conform Codului Fiscal in vigoare si in aceasta lege este prevazuta scutirea de impozit a salariilor obtinute de cei cu handicap grav sau accentuat.
Ne pare rau sa constatam ca desi veniturile din pensii se fac conform aceluiasi cod fiscal pensile persoanelor cu handicap grav si accentuat nu mai sunt scutite de impozitare fie din eroare sau nu.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1