Subiect "pensie anticipata partial sau anticipata" Deschis de IANCU KRINA la data: 12/01/2009 7:22am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata partial sau anticipata
Scris de: IANCU KRINA la data: 12/01/2009 7:22am
Gen:F

Data nasterii:13.04.1956
Stagiul de cotizare:LA 1.08.2008=34 ani,6 luni si 22 zile,din care:25 ani o luni si 10 zile in conditii normale,7 ani 3 luni si 16 zile gr II(Lg.3/1977);1 an si 9 luni stadiu aferent gr.I si II cond.speciale/deosebite in constructii
Alte date:pensie de invaliditate gr.2 din 1.08.2008
-handicap din II.2009 gr.2 accentuat,boala avuta de la 22-24 ani(iesiri spital),confirmata din 1986
Intrebare:Intrucat din raspunsul dvs.reiese ca nu pot sa ma pensionez tinand cont de handicapul pe care l-am dobandit inca din tinerete, pentru cA nu am obtinut drepturile cuvenite,din nestiinta(pensia de handicap),V-AS MAI RUGA SA-MI SPUNETI LA CE VARSTA AS PUTEA BENEFICIA DE PENSIE ANTICIPATA PARTIAL (SAU PENSIE ANTICIPATA),SI CARE AR FI PROCENTUL CU CARE MI S-AR DIMINUA PENSIA.
VA MULTUMESC FOARTE MULT!
CU STIMA,

Alte date:
Intrebare:
Re: pensie anticipata partial sau anticipata
Scris de: la pensie la data: 12/01/2009 9:59am
Daca starea de handicap este recunoscuta prin certificat numai din anul 2009 nu puteti beneficia de reducerea varstei de pensionare pentru acesta si in acest caz puteti beneficia, in functie de modificarea legii pensiilor, de urmatoarele pensii:
Daca nu se modifica actuala lege a pensiilor :
-Pensie la limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in gr II, la 13 aprilie 2015.
- Pensie anticipata partiala in 13 aprilie 2011.
Daca se modifica actuala lege a pensiilor :
-Pensie la limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in gr II, la 13 noiembrie 2016.
- Pensie anticipata partiala in 13 noiembrie 2011.
Deoarece pana 13 noiembrie 2011 credem ca legea pensiilor va fi modificata va calculam procentul de diminure numai in acest caz si acesta va fi de 36 %.
Deoarece atat conform actualei legi a pensiilor cat si a viitoarei legi a pensiilor nu mai sunteti obligata sa va mai prezentati la comisia de expertiza dupa varsta de 55 ani (55 ani si 7 luni in cazul modificarii legii pensiilor) sau in cazul cand aveti invaliditate care va afecteaza ireversibil capacitatea de munca, nu vedem niciun motiv sa cereti pensie anticipata partiala care ar fi mai mica decat pensia de invaliditate.
Re: pensie anticipata partial sau anticipata
Scris de: IANCU KRINA la data: 12/01/2009 12:39pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
VA MULTUMESC DIN SUFLET PENTRU RASPUNSUL DVS.ATAT DE DETAILAT CAT SI PENTRU SFATUL DAT.POATE,DACA NU AS FI AFLAT DATELE ACESTEA,AS FI FACUT O MARE GRESEALA,RENUNTAND LA PENSIA DE INVALIDITATE,IN FAVOAREA CELEI ANTICIPATE,LUCRU PE CARE L-AS FI FACUT GANDINDU-MA CA PENSIA ANTICIPATA AR FI MAI MARE,CEEA CE NU AR FI FOST ADEVARAT.
DE ACEEA,VA MULTUMESC IN NUMELE TUTUROR CA EXISTATI,SI CA NE SUNTETI DE UN REAL FOLOS.
CU TOATA STIMA SI RESPECTUL,
K.IANCU
Re: pensie anticipata partial sau anticipata
Scris de: la pensie la data: 12/02/2009 5:37am
Suntem bucurosi cand putem sa fim de folos.
Vrem sa va mai dam un argument in favoarea optarii pentru mentinerea pensiei de invaliditate si anume acela ca la trecerea de la pensia de invaliditate la pensia la limita de varsta se recalculeaza pensia introducandu-se in calcul perioada cat ati beneficiat de pensie de invaliditate similar cu cazul in care ati fi lucrat si ati fi obtinut un salariu egal cu pensia de invaliditate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1