Subiect "grupa1 si 2 de munca" Deschis de szabo arpad la data: 12/02/2009 10:22am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
grupa1 si 2 de munca
Scris de: szabo arpad la data: 12/02/2009 10:22am
Gen: masculin
Data nasterii: 21.04.1950
Stagiul de cotizare: Sunt pensionat limita de varsta conf decizie de pensie nr......din 31.03.2008
Intrebare: cu data de 01.10.2009 , aveam si eu dreptul la recalcularea pensiei pentru 26 ani lucrati in grupa a 2-a si 11 ani lucrati in grupa a1-a.?..
Inca o intrebare , casa judeteana de pensii , are obligatia sa trimita pensionarilor un buletin de calcul ? SI DE CE NU SE TRIMIT O DATA CU DECIZIA DE PENSII.... VA MULTUMESC
Re: grupa1 si 2 de munca
Scris de: la pensie la data: 12/03/2009 2:21am
Nu putem sa va raspundem la intrebarea dv daca aveati dreptul la punctaj suplimentar pentru stagiile in grupele de munca deoarece prevederile legale cotin si exceptii.
Puteti verifica singur daca aveati acest drept verificand in decizia de pensionare a pensiei la limita de varsta astfel:
-Daca in decizie la punctual “F” “Stagiul de cotizare” este scris “Stagiul complet de cotizare conf.legii 19/2000 35 ani si 0 luni atunci aveti dreptul la punctaj suplimentar pentru stagiile in gr I si II de munca.
- Daca din contra in aceasta rubrica este scris un stagiu complet de cotizare mai mic nu aveti dreptul la punctaj suplimentar pentru stagiile in gr I si II de munca.
Puteti verifica daca vi s-a acordat acest punctaj suplimentar comparand punctajele medii ale pensiei inscrise pe cupoanele de pensie din septembrie si octombrie 2009.
Casa de Pensii are obligatia sa trimita pensionarilor o copie de pe Buletinul de calcul al pensiei, insa din cauze birocratice in majoritatea cazurilor aceasta nu ajunge anexata la decizie si pentru obtinerea ei trebuie sa faceti o cerere la Casa de Pensii prin care sa cereti urgentarea transmiterii ei.
Trebuie sa va atragem atentia ca grupele I si II au fost considerate numai pana in data de 1 aprilie 2001 conform legii pensiilor 3/1977 si avand in vedere data dv de nastere ne exprimam indoiala ca ati avut un stagiu de cotizare de 37 ani lucrat pana in aprilie 2001 cand ati avut varsta de 51 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1