Subiect "Re: Pensia anticipata partiala" Deschis de la pensie la data: 12/03/2009 7:54am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Re: Pensia anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 12/03/2009 7:54am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei dv de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru statutul de personal didactic, din 10 iunie 2016 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Noi am cerut genul pentruca prevederile legale sunt diferite pentru femei fata de barbati iar determinarea genului dupa nume poate genera erori deoarece numele si prenumele pot fi scrise intr-o ordine sau alta. Noi am facut calculele pentru femeie.
Daca aveti lucrati un stagiu mai mare de 25 ani cu statut de cadru didactic conform art 127 alin (3) din legea 128/1997 Statutul personalului didactic aveti dreptul sa cereti pensie la limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare cu 3 ani adica in 10 iunie 2013.
Puteti cere pensie anticipata partiala la varsta de 55 ani, cu o anticipare de 5 ani fata de 10 iunie 2016 adica din 10 iunie 2011 indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa fie mai mare de 30 ani. Reducerea varstei de pensionare pentru statutul de personal didactic nu se cumuleaza cu anticiparea pentru pensie anticipata partiala.
Daca in anul 2010 (aceasta este parerea noastra) se va adopta noua lege a pensiilor unitare datele de mai sus se amana cu 8 luni astfel :
- Data de iesire la pensie la limita de varsta fara reducerea varstei pentru statutul de personal didactic 10 februarie 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 8 luni si stagiul complet de cotizare de 30 ani si 8 luni.
- Data de iesire la pensie la limita de varsta cu reducerea varstei pentru statutul de personal didactic 10 februarie 2014.
- Data de iesire la pensie anticipata partiala 10 februarie 2012.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1