Subiect "pensie limita de varsta" Deschis de Negru Iliana la data: 12/06/2009 12:23pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie limita de varsta
Scris de: Negru Iliana la data: 12/06/2009 12:23pm
Gen:F
Data nasterii:09 iulie 1950
Stagiul de cotizare:8 ani la C.A.P.
Alte date:am nascut 4 copii.
Intrebare:pot beneficia de pensie limita de varsta?dar de pensie de invaliditate daca certific acest lucru cu vechimea aceasta?Va multumesc.
Re: pensie limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 12/08/2009 3:02am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei dv de nastere aveati dreptul la pensie la limita de varsta din 09 ianuarie 2009 la varsta standard de pensionare de 58 ani si 6 luni si stagiul complet de cotizare de 27 ani daca aveati stagiul minim de cotizare de 12 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Stagiul de cotizare pentru cei care au lucrat la C A P este recalculat de Casa de Pensii in ani utili in functie de normele anuale lucrate astfel ca este posibil sa aveti un stagiu de cotizare mai mic de 8 ani.
Pentru nasterea si cresterea pana la 10 ani a 4 copii se acorda reducerea varstei de pensionare la limita de varsta pentru femeile care au stagiul complet de cotizare. Dv nu indepliniti aceasta conditie dar nici nu aveti nevoie de reducerea varstei de pensionare deoarece aveti aceasta varsta.
Avand indeplinita varsta standard de pensionare de 58 ani si 6 luni si putand sa cereti pensie la limita de varsta nu mai puteti cere pensie de invaliditate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1