Subiect "Sporuri de vechime si fidelitate intre anii 1992-1999" Deschis de Ispas Necula la data: 12/07/2009 2:54am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Sporuri de vechime si fidelitate intre anii 1992-1999
Scris de: Ispas Necula la data: 12/07/2009 2:54am
Gen:F
Data nasterii:07.01.1951
Stagiul de cotizare:36 ani, 4 luni si 10 zile
Alte date:
Intrebare:Intre anii 1992 si 1999 asa cum arata Adeverinta eliberata de la locul meu de munca, am beneficiat de sporuri de vechime si fidelitate. Programul dvs. spune ca in acesti ani sporurile au fost incluse in salariu. INTREBARE: Daca in cazul meu sporurile nu au fost introduse in salariu se mai iau sau nu in calculul pensiei?
2. Incepand cu iulie 1997 pana in ianuarie 1999, in cartea mea de munca la rubrica"salariu de baza lunar" apar doua cifre :salariu si indexare ( ex.402100 si 11000 lei), INTREBARE: la calculul pensiei se aduna cele doua cifre?
3. Pot solicita Casei de pensii modul de calcul al pensiei mele ca sa-l pot compara cu cel care imi iese mie din acest program?
Va multumesc ca existati si ne ajutati. cu bine. Ispas Necula.
Re: Sporuri de vechime si fidelitate intre anii 1992-1999
Scris de: la pensie la data: 12/08/2009 4:17am
1. Dupa aprilie 1992 sporurile trebuiau incluse in salariul inscris in carnetul de munca. Pe de alta parte legislatia prevede ca sa fie luat in calcul pensiei salariul tarifar si sporurile permanente. In concluzie daca sporurile permanente nu au fost incluse in suma inscrisa in carnetul de munca atunci aceste sporuri se vor introduce in calcul separat avand grija ca acestea sa nu fie introduse in calcul de doua ori.
2. In perioada in care in carnetul de munca sunt inscrise doua cifre sub forma de fractie suma mai mica reprezinta salariul tarifar iar cea mare contine si sporurile. Deci in acest caz dv introduceti in calculul pensiei suma mai mare avand grija ca san u introduceti de doua ori acelasi spor (si in salariu si in coloana sporuri).
3. Casa de Pensii are obligatia sa va anexeze la decizia de pensionare buletinul de calcul al pensiei, dar de obicei acesta intarzie si va trebui sa-l cereti printr-o cerere.
Am verificat si noi datele introduse de dv in programul de calcul si avem urmatoarele observatii :
- Inainte de aprilie 1992 sporul de vechime introdus in calculul pensiei este cel determinat asa cum explicam noi pe forum la “Sporul de vechime”. Fata de acesta am observat unele erori mai mici la luna de modificare a acestui spor si ceva mai mari in perioadele :
Intre decembrie 1981 si august 1983 unde trebuie 5%
Intre decembrie 1991 martie 1992 unde trebuie 15 %
- Ati introdus in calculul pensiei sporul de vechime si in coloana “%” si in coloana “fixe” ceeace inseamna un calcul dublu. In coloana “fixe” se vor introduce sporurile primite ca suma fixa.
Verificati inca odata daca dupa aprilie 1992 sporurile au fost incluse in salariu.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1