Subiect "CAS ANGAJATOR" Deschis de Radu Silvia la data: 12/08/2009 9:34am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
CAS ANGAJATOR
Scris de: Radu Silvia la data: 12/08/2009 9:34am
Intrebare:Plata CAS angajator
Gen:F
Data nasterii:01.12.1954
Stagiul de cotizare:
realizat: 32 ani 7 luni 14 zile
Alte date din care:
• gr.II ( L.3/1977) : 13 ani 6 luni 2 zile;
• conditii normale : 10 ani 9 luni 5 zile;
• stagiu asimilat : 4 ani 6 luni ;
• stagiu asimilat(alte drepturi) : 7 luni 7 zile;
• stagiu aferent gr II : 3 ani si 3 luni

Intrebare :
1.Solicitind anumite date de la intreprinderea la care am lucrat mi s-a comunicat printre altele : pentru venituri cu caracter nepermanent ( prime conform C.C.M. si alte drepturi C.C. M ) in perioada anilor 1993 -2001 nu mi-a fost retinuta si virata contributie pentru pensie suplimentara, dar angajatorul a platit CAS inclusiv pentru aceste sume ( in afara de venitul de baza ). Intrebarea mea este daca sumele pe care le-a platit angajatorul la aceste venituri suplimentare intra in calculul pensiei ?
2. Aveti cunoastiinta daca s-a pus in aplicare OU 100/2008 si daca fiind pensionata de boala beneficiez de aceasta marire.
Va multumesc foarte mult pentru raspunsul cel voi primi si de asemenea tin sa va multumesc si pentru toate celelalte raspunsuri primite care mi-au fost de mare ajutor.
Re: CAS ANGAJATOR
Scris de: la pensie la data: 12/09/2009 3:52am
1. Acestea au fost prevederile legale ale legii pensiilor 3/1977in vigoare inainte de 1 aprilie 2001, cu modificarile ulterioare, ca sa fie luata in calculul pensiei numai salariul tarifar si sporurile cu caracter permanent iar angajatorul sa plateasca o cotributie proportionala cu intreg fondul de salarii. Deci plata contributiei pentru pensii si pensiile nu s-au calculat eronat ci conform unor prevederi legale cu exceptia cazului dv in care conform afirmatiilor dv nu s-a calculat contributie pentru pensie suplimentara care era obligatorie.
2. Acordarea punctajelor suplimentare pentru sporul de vechime aferent stagiului in gr II a fost acordat tuturor pensiilor inclusiv celor de invaliditate. Ultima etapa a fost aplicata incepand cu 1 octombrie 2009 in care presupunem ca ati intrat si dv. In cazul dv pentru un spor de 3 ani si 3 luni majorarea pensiei a fost foarte mica si o puteti constata analizand punctajele inscrise in cupoanele de pensie din septembrie si octombrie 2009. In octombrie 2009 punctajul mediu al pensiei ar trebui sa fie mai mare cu 0,02723 puncte.
Incepand cu 1 ianuarie 2010 vi se va acorda din nou un punctaj suplimentar ceva mai mare pentru acelasi stagiu lucrat in gr II.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1