Subiect "pensie partial anticipata" Deschis de vasilache elena la data: 12/09/2009 11:07am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie partial anticipata
Scris de: vasilache elena la data: 12/09/2009 11:07am
Gen: feminin
Data nasterii:11/10//1957
Stagiul de cotizare: 24 ani si 3 luni
Alte date:13 ani si 5 luni grupa a II a
4 ani conditii deosebite
3 ani facultate zi
5 ani si 6 luni pensie de boala gr II

Intrebare:cati ani trebuie sa mai lucrez(eventual in conditii deosebite)pentru a putea iesi la pensie anticipata sau partial anticipata ,si care este penalizarea.
va multumesc mult pentru ajutor.
Re: pensie partial anticipata
Scris de: la pensie la data: 12/15/2009 3:19am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei dv de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in gr de munca, in 11 octombrie 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiile anterioare in gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite conform noii legi a pensiilor 19/2000.
Pentru stagiul de 13 ani in gr a II a beneficiati de spor de vechime de 4 ani si 3 luni care se adauga la stagiul de cotizare impreuna cu stagiile asimilate pentru cursuri universitare si pensie de invaliditate realizand un stagiu total de cotizare de 37 ani (daca nu le-ati cumulat si dv). In aceste conditii daca dv nu ati cumulate in stagiul de cotizare de 24 ani si 3 luni nici perioada de facultate nici sporul de vechime in gr II de munca si nici perioada de pensie de invaliditate indepliniti conditia de stagiu si mai ramane sa o indepliniti pe cea de varsta.
Pentru stagiu in conditii deosebite intre 16 si 18 ani (13 ani si 5 luni + 4 ani) beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 3 ani si 6 luni, conform careea puteti iesi la pensie la limita de varsta in 11 aprilie 2014, indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare de 30 ani.
Puteti iesi la pensie anticipata partiala la varsta de 55 ani in 11 octombrie 2012 avand stagiul de cotizare peste 30 ani.
Daca in anul 2010 (aceasta este parerea noastra) se va adopta noua lege a pensiilor unitare si vor ramane prevederile din proiect atunci datele de mai sus se amana cu 1 an si 4 luni si devin :
-Data de iesire la pensie la limita de varsta fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca,11 februarie 2019 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 4 luni si stagiul complet de cotizare de 31 ani si 4 luni.
- Data de iesire la pensie la limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, 11 august 2015
-Data de iesire la pensie anticipata partiala 11 februarie 2014.
- Diminuarea pensiei anticipate partiale va fi de 14,5 %
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1