Subiect "pensie anticipata" Deschis de Tudor Doina la data: 12/10/2009 5:17am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata
Scris de: Tudor Doina la data: 12/10/2009 5:17am
Gen:F
Data nasterii:14.02.1955
Stagiul de cotizare:40 de ani si 4 luni
Alte date:am lucrat o perioada de aprox.10 ani in mai multe locuri de munca,deci castigul lunar a fost mai mare decat cel trecut in carnetul de munca.
Intrebare:la prima angajare aveam 14 ani si 7 luni (la data de 15.09.1969) si am inteles ca nu mi se ia in calcul vechimea,desi am avut contract de munca pentru ca nu exista un asemenea program (....) la Casa de pensii.Nu inteleg de ce trebuie sa pierd aproape 2 ani de vechime ?
Astept cu mult interes raspunsul dvs. si va multumesc mult !
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 12/10/2009 7:34am
Daca ati lucrat in mai multe locuri de munca simultan legea 19/2000 permite luarea in calcul a sumelor castigate la alt loc de munca decat cel de baza, daca pentru acesta a fost platita contributie pentru pensie nu si a vechimii daca in acea perioada ati lucrat cu norma intreaga la locul de munca de baza. Daca ati lucrat in mai multe locuri de munca dupa 1 aprilie 2001 si ati platit CAS nu este necesar sa prezentati adeverinta cu sumele castigate deoarece acestea au fost trimise pe support electronic la Casa de Pensii si introduse in arhiva acesteia structurata pe baza CNP-ului.
Recunoasterea vechimii in perioada cand ati avut mai putin de 16 ani este reglementata de Codul Muncii in care se prevede ca angajarea copiilor sub 15 ani este interzisa iar la 15 ani este permisa numai “cu acordul parintilor sau al reprezentantilor legali, pentru activitati potrivite cu dezvoltarea fizica, aptitudinile si cunostintele sale, daca astfel nu ii sunt periclitate sanatatea, dezvoltarea si pregatirea profesionala”.
In aceste conditii Casa de Pensii poate interpreta aceste prevederi in defavoarea dv.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1