Subiect "Pensie de invaliditate" Deschis de Rodica la data: 12/12/2009 4:21am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie de invaliditate
Scris de: Rodica la data: 12/12/2009 4:21am
Gen:F
Data nasterii:21.12.1954
Stagiul de cotizare:31,9 ani
Alte date:
Intrebare:Am primit pensie de invaliditate gradul 3 pana in luna noiembrie 2009.In luna noiembrie 2009 m-am prezentat la comisie pentru prelungirea pensiei-sperand sa intru in acea pensie nerevizuibila-dar mi s-a intrerupt pensia pe motiv ca sant apta de munca.Intradevar analizele medicale aratau o inbunatatire a sanatatii ,desi am o hepatita cronica B, astm si multe alte boli asociate.Credeti ca am vreo sansa daca fac contestatie? Aveam o pensie de 566RON, daca ma inscriu la pensie anticipata partial ,cat voi primi?
Re: Pensie de invaliditate
Scris de: la pensie la data: 12/14/2009 4:09am
Nu putem aprecia sansele dv privind contestarea deciziei de incadrare in gradul 3 de invaliditate dar fara a va descuraja apreciem a fi mici avand in vedere intentiile Casei de Pensii de a inaspri conditiile de acordare a pensiilor de invaliditate si afirmatia dv ca analizele confirma o imbunatatire a starii de sanatate.
Pe de alta parte am vrea sa va informam ca legea pensiilor urmeaza sa fie modificata iar prevederile noii legi maresc diminuarea pensiei anticipate partiale.
Astfel daca cereti pensie anticipata partiala in luna decembrie 2009 conform actualei legi a pensiilor actuala pensie s-ar diminua cu cca 27 % iar daca cereti in ianuarie 2010 si atunci se modifica legea pensiilor diminuarea pensiei actuale creste la cca 43 %.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1