Subiect "pensie de invaliditate" Deschis de Dana la data: 12/14/2009 6:11am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie de invaliditate
Scris de: Dana la data: 12/14/2009 6:11am
Gen:F
Data nasterii:31 MAI 1956
Stagiul de cotizare:29 ani si 2 luni lucru efectiv
Alte date:5 ani facultate zi(1975-1980)
Intrebare:
Buna ziua, va deranjez si va multumesc anticipat, deoarece imi este imposibil sa descifrez subtila lege a pensiilor!
Cazul meu:
Am decizie medicala de pensie pt. invaliditate gr II, din noiembrie 2009 si trebuie sa completez dosarul pentru Casa de pensii. Nu stiu daca este in avantajul meu sa depun dovada absolvirii facultatii sau nu.Daca ma dezavantajeaza la calculul valorii pensiei, este legal sa nu o depun? Este posibil sa o depun la limita de varsta?
Multumesc,
Dana
Re: pensie de invaliditate
Scris de: la pensie la data: 12/14/2009 8:05am
Este avantajos sa prezentati dovada urmarii cursurilor universitare din urmatoarele considerente :
1. In cazul in care nu prezentati dovada absolvirii cursurilor universitare nu aveti indeplinit stagiul complet de cotizare cu 10 luni pentru care vi se acorda un stagiu potential de 10 luni, pana la stagiul complet de cotizare de 30 ani, pentru care primiti pentru invaliditate de gr II 0,5 puncte anuale care va cresc punctajul mediu al pensiei cu 0,01667 puncte.
2. In cazul in care prezentati dovada urmarii cursurilor universitare aveti indeplinit stagiul complet de cotizare si nu vi se mai acorda cele 0,5 puncte anuale pentru stagiul potential in schimb vi se acorda pentru stagiul asimilat pentru cursuri universitare intre anii 1975 si 1980, 3,07995 puncte anuale care va cresc punctajul mediu al pensiei cu 0,10266 puncte.
Deci in varianta 2 punctajul mediu al pensiei va fi mai mare cu 0,08599 puncte.
Dovada absolvirii cursurilor universitare este luata in calcul atunci cand o prezentati insa din cele de mai sus rezulta ca este oportun sa o depuneti la dosarul pentru pensia de invaliditate.
Re: pensie de invaliditate
Scris de: Dana la data: 12/14/2009 2:17pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Va multumesc pentru promptitudine si ajutorul dat !
Dana
Re: pensie de invaliditate
Scris de: Dana la data: 03/14/2017 2:05pm
Gen:F
Data nasterii:31.05.1956
Stagiul de cotizare:41 ani, 2 luni
Alte date:
Intrebare:
Buna seara,
Revin dupa 7ani si va solicit din nou ajutorul!
La data de 01.12.2009 cind am depus dosarul in vederea pensionarii medicale aveam vechime neintrerupta 29 ani si 2 luni (15.09.1980-01.12.2009); am atasat dovada sporurilor de vechime netrecute in cartea de munca si dovada studiilor 5 ani ( 1975-1980). Dupa 4 luni am primit decizia CNPAS cu un punctaj mediu 1,19763 si stagiu de cotizare 33 ani si 8 luni, deci cu 6 luni pierdute.
Nu am facut contestatie deoarece m-au asigurat verbal ca se va remedia la limita de varsta si mi-au dat un desfasurator privind contributiile.
Ajungand la limita de varsta am cerut recalcularea specificand si cele 6 luni lipsa. Noua decizie a adaugat perioda de pensie medicala dar nu si cele 6 luni pierdute de primul calcul. Punctajul primit dupa recalculare este 1,274 , adica mult mai mic decat cel obtinut cu programul dvs. 1,42302
Intrebare:
1.are rost sa fac contestatie?
2.in ce masura pot influenta calculul cele 6 luni lipsa?
3.este posibil sa nu fie luate in calcul sporurile de vechime?
4.CNPAS a trimis pentru anii 2001, 2002, 2003 certificate privind stagiul de cotizare si punctajul anual. Avea obligatia sa trimita aceste documente in fiecare an?
Multumesc anticipat,
Dana
Re: pensie de invaliditate
Scris de: la pensie la data: 03/16/2017 4:53am
1 Nu putem sa ne pronuntam in privinta contestatiei deoarece aceasta hotarare trebuie sa o luati dv dupa ce faceti cateva corectii calculul facut pe site astfel :
- Pentru calculul pensiei pentru limita de varsta nu se foloseste codul P2 pe care l-ati folosit dv. Acesta se foloseste numai pentru calculul pensiei de invaliditate si numai pe perioada in care ati primit stagiu potential. In cazul dv numai 10 luni.
- Pentru calculul pensiei pentru limita de varsta dupa pensia de invaliditate pe perioada in care ati avut pensie de invaliditate selectati codul „L” si in coloana salarii introduceti pensia primita
-Dupa modificarea de mai sus faceti o corectie la calculul punctajului mediu impartind punctul total realizat la stagiul dv de cotizare care conform legii pensiilor actuale 263/2010 este de 30 ani si 5 luni adica la 30,41667. Aceasta corectie trebuie facuta pentruca pensia pentru limita de varsta se calculeaza conform legii pensiilor 263/2010 intratain vigoare dupa 01 ianuarie 2011.
2 Influenta celor 6 luni neluate in calcul o puteti determina dv daca dupa modificarile de la punctul 1 introduceti salariile avute pe cele 6 luni dupa care le analizati si le scoateti . Pentru a citi punctajele anuale realizate faceti click pe butonul „Datele introduse” de pe oricare pagina anuala de date.
3 Sporulde vechime inainte de 01 aprilie 1992 se calculeaza automatde programul de calcul al casei de pensii si deci in aceasta perioada este calculat sigur.
Conform prevederilor legii 19/2000 Casa Nationala de Pensii avea aceasta obligatie dar nu a respectat-o. Puteti cere insa o situatie de la Casa de pensii numita „Situatia stagiuluii de cotizare dupa 01 aprilie 2001” si vi se va elibera o situatie asemanatoare pentru toata perioada dupa 01 aprilie 2001.
Re: pensie de invaliditate
Scris de: Dana la data: 03/18/2017 2:46pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Buna seara si multumesc pentru raspunsul prompt si informatiile furnizate.
Revin cu o problema noua: pentru anul 2007 (lunile ianuarie-noiembrie) am beneficiat de concedii medicale cu 100% si 75% ( am pastrat copii la toate concediile), iar in desfasurator apar sume foarte mici (intre 133 si 390 lei). Care poate fi explicatia acestei situatii?
O seara buna,
Dana
Re: pensie de invaliditate
Scris de: la pensie la data: 03/20/2017 2:42am
Nu ati precizat cauza concediului pentru incapacitate de munca.
Conform art 49 alin (1) litera e) din legea pensiilor 263/2010 se asimileaza stagiului de cotizare numai concediile pentru incapacitate de munca cauzate de accidente de munca sau boli profesionale iar in cazul dv probabil au fost datorate altei cauze.
Daca aveti fluturasii lunari din acea perioada verificati pentru ce sume s-a platit contributie de asigurari sociale (CAS).
Re: pensie de invaliditate
Scris de: Dana la data: 03/20/2017 6:40am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:

Din pacate nu am pastrat decat copii ale concediilor medicale in ideea ca mi-ar fi utile la data pensionarii medicale. Adevarat, nu este vorba nici de boala profesionala nici de accident de munca(cod 04) ci operatii in urgenta cu cod 06 sau in continuarea spitalizarii cu cod 01, dar nu inteleg de ce nu constituie stagiu de cotizare, atat timp cat angajatorul ar fi trebuit sa plateasca toate obligatiile catre stat. Am cateva din aceste copii pe care sunt completate de catre contabil, sumele datorate de angajator si de FNUASS,deci cred ca a platit si contributiile obligatorii. Exista undeva arhive unde as putea verifica plata contributiilor?
Multumesc mult pentru amabilitatea si rabdarea de care dati dovada,
Dana
Re: pensie de invaliditate
Scris de: la pensie la data: 03/22/2017 2:38am
Asimilarea cu stagiu de cotizare numai a concediilor pentru incapacitate de munca datorate accidentelor de munca si a bolilor profesionale este stabilita prin prevederile art 49 alin (1) litera e) din legea pensiilor 263/2010 si in acest caz nu va putem da noi o motivatie ci numai legiuitorul o poate face.
Sumele pentru care s-a platit contributie de asigurari sociale (CAS) dupa 01 aprilie 2001 se gasesc in arhiva electronica a Casei de pensii si pot fi obtinute cerand la Casa de pensii „Situatia stagiului de cotizare dupa 01 aprilie 2001”
Re: pensie de invaliditate
Scris de: Dana la data: 03/28/2017 9:58am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:

O ultima intrebare: trecerea de la pensie de invaliditate la limita de varsta se face cu sau fara indice de corectie?
Multumesc anticipat,
Dana
Re: pensie de invaliditate
Scris de: la pensie la data: 03/29/2017 8:08am
La trecerea de la pensie de invaliditate la pensie pentru limita de varsta pensia se recalculeaza si se aplica sau nu indicele de corectie daca la pensia de invaliditate ati beneficiat de indice de corectie sau nu.
Daca prima decizie de invaliditate a fost inainte de 01 ianuarie 2011 prin aceasta nu ati primit indice de corectie si nu veti primi nici la pensia pentru limita de varsta.
Re: pensie de invaliditate
Scris de: Dana la data: 11/10/2020 4:35am
la pensie :
La trecerea de la pensie de invaliditate la pensie pentru limita de varsta pensia se recalculeaza si se aplica sau nu indicele de corectie daca la pensia de invaliditate ati beneficiat de indice de corectie sau nu.
Daca prima decizie de invaliditate a fost inainte de 01 ianuarie 2011 prin aceasta nu ati primit indice de corectie si nu veti primi nici la pensia pentru limita de varsta.


Buna ziua, revin cu problema acordarii indicelui de corectie, avand in vedere textul de mai jos, de pe pagina casei de pensii:

"Din dorința de a aduce clarificările necesare asupra modului unitar de aplicare a prevederilor art. 170 din Legea nr.263/2010 după data de 10 februarie 2020, data publicării în Monitorul Oficial al României a Deciziei nr.702/2019 a Curții Constituționale, formulăm următoarele precizări cu caracter general:

Potrivit dispozițiilor art.147 alin. (4) din Constituția României, "Deciziile Curții Constituționale se publică în Monitorul Oficial al României. De la data publicării, deciziile sunt general obligatorii și au putere numai pentru viitor."
Decizia CCR are în vedere aplicarea indicelui de corecție prevăzut la art. 170 din Legea nr.263/2010 și în cazul persoanelor care au fost înscrise la pensie de invaliditate în temeiul Legii nr.19/2000 și care au îndeplinit, respectiv vor îndeplini condițiile pentru pensia de limită de vârstă în temeiul Legii nr.263/2010.
Valoarea indicelui de corecție care se va aplica la punctajul mediu anual, determinat în condițiile art. 95 din Legea nr.263/2010, este cea în vigoare la data la care s-au deschis, respectiv se vor deschide drepturile de pensie pentru limită de vârstă.
Pensiile de invaliditate acordate conform Legii nr.19/2000 și care au devenit pensii pentru limită de vârstă anterior datei de 10.02.2020 vor fi revizuite din oficiu. În situația în care cuantumul revizuit este mai mare decât cel aflat în plată, noile drepturi se acordă de la data de 10.02.2020.
În vederea aplicării întocmai a dispozițiilor Deciziei CCR, aplicația informatică de Stabiliri Prestații urmează a se modifica în mod corespunzător."

Am dreptul sa cer aplicarea indicelui de corectie, avand in vedere ca am intrat pe limita de varsta in 2017?

Multumesc anticipat
Re: pensie de invaliditate
Scris de: la pensie la data: 11/10/2020 5:57am
Nu ati precizat data iesirii la pensie de invaliditate.
Daca ati iesit la pensie de invaliditate inainte de 01 ianuarie 2011 si la pensie pentru limita de varsta inanul 2017, conform art 170 din legea pensiilor 263/2010 modificat in urma deciziei CCR 702/2012, aveti dreptul sa vi se aplice, din oficiu, indicele de corectie din anul 2017 adica 1,14 incepand cu data de 10 februarie 2020.
Ultima comunicarea a Casei de pensii privind recalcularea pensiilor conform acestei prevederi era ca in vara se ajunsese la recalcularea a cca 95 % din pensiile care cadeau in incidenta acestei prevederi.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1