Subiect "functie - meserie" Deschis de NICOLETA B la data: 12/15/2009 2:41pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
functie - meserie
Scris de: NICOLETA B la data: 12/15/2009 2:41pm
Gen:F
Data nasterii: 1954 iulie 03
Stagiul de cotizare: 33 ani si 4 luni
Alte date: am o adeverinta pt grupa a II-a de 21 ani si 5 luni
Intrebare: In adeverinta este specificat ca am lucrat ca LABORANT 21 ani si 5 luni cu gr a II potrivit Ordin 50/1990 anexa 2 pct 18, in procent de 100% si adresa a MMPS 5527/1991 .
Ideea este ca cei de la pensii de la Arges si OLt nu vor sa ia in calcul adeverinta ca functia de laborant nu se incadreaza la acel pct. 18 din anexa 2 O50/1990.Vezi doamne au ei niste nomenclatoare in care meseria asta nu e inclusa, le-am cerut sa-mi dea si mie si nimic, cica sa caut pe net.
Am cauta si nimic. Poate ma ajutati si pe mine sa-mi spuneti daca avetiasa ceva si daca e adevarat ca aceasta meserie nu e inclusa si nu se incadreaza. Nu stiu ce sa mai zic cu atat mai mult ca adeverinta este eliberata din 2003 de cand nu mai lucrez la acel siloz si nici nu mai exista aceasta societate din 2003- e in lichidare.Mi-au zis ca daca le aduc o adeverinta pe noul model de grupa a 2-a si le demonstrez imi in calcul daca nu , nu. Acum nu mai inteleg ori nu e inclusa meseria la acel pct 18 ori daca ii demonstrez cu acte se rezolva. Dupa ce acte si legi lucreaza cei de la pensii??? colegul meu care a iesit in 2006 avea aceleasi adeverinte ca mine si i-a luat in calcul gr a doua si tot laborant a fost ca si mine , nu stiu ce sa mai cred. Va rog dati0mi si mie o parere autorizata..Multumesc anticipat. Nicoleta
Re: functie - meserie
Scris de: la pensie la data: 12/16/2009 3:29am
Nerecunoasterea stagiilor in grup II de munca din cauza neconcordantei intre locul de munca si incadrarea in prevederilor ordinului 50/1990 este frecventa si depinde de interpretarea subiectiva a functionarilor de la casele de pensii unde cei de la casele de pensii specificate de dv exceleaza.
Probabil colegul dv a avut norocul de un functionar mai intelegator care a judecat corect in sensul ca daca intreprinderea a intocmit formele legale de incadrarea postului in gr II de munca si mai ales daca a platit contributia pentru pensie conform grupei de munca atunci trebuie recunoscuta grupa.
In unele cazuri similare in care pensionarii au actionat in justitie au castigat acest drept dar nu stim cu ce efort.
Ordinul 50/1990 anexa II pozitia 18 are urmatorul continut :
„ Activitatea de manipulare in vrac a cerealelor si cimentului in silozuri si in interiorul navelor”.
In aceste conditii observati ca un functionar de rea credinta poate sa interpreteze in defavoarea dv acest text.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1