Subiect "cand pot primi drepturile de pensie" Deschis de POPOVICI IOAN la data: 12/16/2009 2:45am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cand pot primi drepturile de pensie
Scris de: POPOVICI IOAN la data: 12/16/2009 2:45am
Gen:M
Data nasterii:28.11.1949
Stagiul de cotizare:9anisi7luni
Alte date:
Intrebare:Sunt pensionar M.Ap.N.din anul 1998.Din anul 2000,luna Aprilie si pana in August 2006 am fost angajat cu Contract de Munca (si Carnet de Munca)cu Norma Intreaga(8ore/zi)la o societate comerciala cu raspundere limitata care isi achita toate obligatiile catre bugetul de asigurari sociale,impozite etc.Din Septembrie 2006 si pana in prezent lucrez la acelasi angajator,dar cu timp de munca partial(4ore/zi).Intrebari:-pot solicita pensie pentru perioada lucrata in aceste conditii(cand?; -are importanta asupra datei cand pot solicita aceste drepturi faptul ca o perioada de timp am lucrat cu timp de munca partial?;-care este varsta la care pot solicita aceste drepturi?.Va multumesc frumos!"SARBATORI FERICITE!"
Re: cand pot primi drepturile de pensie
Scris de: la pensie la data: 12/17/2009 2:58am
In sistemul public de pensii conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei dv de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 28 octombrie 2014 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 11 luni, stagiul complet de cotizare de 34 ani si 10 luni si stagiul minim de 14 ani si 10 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Deci conform legislatiei actuale aveti dreptul sa cereti pensie la limita de varsta in sistemul public in 28 octombrie 2014. Stagiul de cotizare in sistemul public nu mai are importanta (stagiul lucrat cu jumatate de norma este calculat la jumatate) deoarece pentru deschiderea dreptului la pensie, se ia in calculul stagiului si stagiul lucrat in sistemul militar de pensii fara insa a fi luat in calculul punctajului pensiei.
Daca in anul 2010 (aceasta este parerea noastra) se va adopta noua lege a pensiilor unitare si vor ramane prevederile din proiect atunci datele vor fi modificate conform acestei legi si a normelor de aplicare a acesteia.
Ceiace cunoastem acum este numai proiectul noii legi a pensiilor nu si al normelor de aplicare ce urmeaza a fi elaborate dupa promulgarea legii.
Noi va sfatuim sa asteptati aceste prevederi deoarece este probabil ca in actiunea de recalculare a pensiei militare conform noii legi unitare a pensiilor sa fie luat in calcul si stagiul de cotizare din sistemul public de pensii.
Multumim pentru urare si va dorim si noi “Sarbatori Fericite” si un “An Nou cu bucurii”
Re: cand pot primi drepturile de pensie
Scris de: giol vasile la data: 12/18/2009 9:55am
Gen:M
Data nasterii:27 07 1946
Stagiul de cotizare:45
Alte date:6 ani grupa 1
Intrebare: Am iesit la pensie in 1 09 2009 am primit pensia pe decembrie 2009. dar nu si pe lunile septembrie, octombrie si noembrie dece nu si restu , sau cand?
Re: cand pot primi drepturile de pensie
Scris de: la pensie la data: 12/28/2009 7:59am
Pentru Giol Vasile
Daca decizia de pensionare este incepand cu 01 septembrie 2009 trebuia sa vi se plateasca si pentru lunile septembrie, octombrie si noiembrie si pentru faptul ca nu ati primit-o cereti explicatii la Casa de Pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1