Subiect "schimbare grad de pensionare" Deschis de elena la data: 12/16/2009 6:51am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
schimbare grad de pensionare
Scris de: elena la data: 12/16/2009 6:51am
Gen:f
Data nasterii:19.03.1958
Stagiul de cotizare:23 ani 6 luni 5 zile
Alte date:stagiu potential 6 ani 5 luni 25 zile
Intrebare:sunt pensionara invaliditate grad 3. daca trec la gradul 2,atunci cand voi iesi la pensia de drept, la 60 ani,voi fi avantajata sau nu? vreau sa stiu daca are rost sa fac aceasta schimbare. imi afecteaza cu ceva pensia care o am acum? valoarea punctului de pensie cu cat va creste? acum am punctaj 1.15015
Re: schimbare grad de pensionare
Scris de: elena la data: 12/16/2009 1:46pm
elena :
Gen:f
Data nasterii:19.03.1958
Stagiul de cotizare:23 ani 6 luni 5 zile
Alte date:stagiu potential 6 ani 5 luni 25 zile
Intrebare:sunt pensionara invaliditate grad 3. daca trec acum la gradul 2,atunci cand voi iesi la pensia de drept, la 60 ani,voi fi avantajata sau nu? vreau sa stiu daca are rost sa fac aceasta schimbare. imi afecteaza cu ceva pensia care o am acum? punctajul cu cat va creste? acum am punctaj 1.15015
Re: schimbare grad de pensionare
Scris de: la pensie la data: 12/17/2009 4:02am
Pentru un raspuns précis trebuia sa ne dati si data de iesire la pensie pentru a vedea daca de la acea data a trecut o perioada mai mare decat stagiul potential acordat.
Avand in vedere ca acum aveti un punctaj mai mare decat punctajul acordat pentru stagiul potential si faptul ca la recalculare se introduce in calcul si perioada cu pensie de invaliditate apreciem ca punctajul pensiei va creste insa nu putem sa fim siguri decat daca am cunoaste data de iesire la pensie de invaliditate.
Re: schimbare grad de pensionare
Scris de: elena la data: 12/17/2009 9:43am
la pensie :
Pentru un raspuns précis trebuia sa ne dati si data de iesire la pensie pentru a vedea daca de la acea data a trecut o perioada mai mare decat stagiul potential acordat.
Avand in vedere ca acum aveti un punctaj mai mare decat punctajul acordat pentru stagiul potential si faptul ca la recalculare se introduce in calcul si perioada cu pensie de invaliditate apreciem ca punctajul pensiei va creste insa nu putem sa fim siguri decat daca am cunoaste data de iesire la pensie de invaliditate.
am iesit la pensie din luna februarie 2006 deci va rog din suflet sa imi raspundeti la intrebarile pe care vi le-am pus si va multumesc anticipat
Re: schimbare grad de pensionare
Scris de: la pensie la data: 12/28/2009 7:25am
Avantajul trecerii de la gradul 3 la gradul 2 de invaliditate este ca pentru stagiul potential ramas, in cazul dv in prezent mai aveti un stagiu potential de cca 2 ani si 7 luni, se acorda un punctaj anual mai mare, de la 0,4 puncte la 0,6 puncte anuale pentru un stagiu potential de 1 an.
Dar avand in vedere modul de recalculare al pensiei de invaliditate acest avataj nu este prea mare. In cazul dv acest avantaj ar consta in cresterea punctajului mediu al pensiei cu 0,01447 adica la 1,16492 care ar inseamna cresterea pensiei cu cca 10 lei.
Daca la data trecerii la gradul 2 de invaliditate noua lege a pensiilor va intra in vigoare acest avantaj scade la cresterea punctajului mediu al pensiei cu 0,00994 adica la 1,16009 care ar iseamna cresterea pensiei cu cca 7 lei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1