Subiect "recalculare pensie" Deschis de Alexandru Popescu la data: 12/16/2009 11:09am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
recalculare pensie
Scris de: Alexandru Popescu la data: 12/16/2009 11:09am
Gen:masculin
Data nasterii:30/august/1945
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
In mai 2007, am iesit la pensie pentru limita de varsta cu un puncatj de 1,42.
Dupa iesirea la pensie am lucrat in continuare. Salariul in perioada de lucru suplimentara este sub salariul corespunzator unui punct de pensie.
Intrebarea este, daca solicitand recalcularea pensiei, cu perioada lucrata dupa pensionare, imi poate diminua punctajul de la data pensionarii?
Re: recalculare pensie
Scris de: la pensie la data: 12/17/2009 4:21am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea de varsta pentru stagiile in grupele de munca, in 30 februarie 2009 la varsta standard de pensionare de 63 ani si 6 luni si stagiul complet de cotizare de 32 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Calculul pensiei se face astfel :
Se calculeaza un punctaj lunar prin impartirea slariului (venitului) lunar avut la salariul mediu pe economie din aceiasi perioada.
Se calculeaza un punctaj anual prin impartirea sumei punctajelor lunare din cursul unui an calendaristic la 12, indiferent cate luni sunt lucrate in acel an.
Se calculeaza punctajul total prin suma punctajelor anuale pe toata perioada de cotizare.
Se calculeaza punctajul mediu al pensiei prin impartirea punctajului total la stagiul complet de cotizare indiferent pe ce perioada s-a adunat punctajul total.
Deci dv daca cereti recalcularea pensiei se vor calcula punctaje anuale pentru stagiul lucrat suplimentar care se cumuleaza la punctajul realizat inainte de pensionare fara a se modifica stagiul complet de cotizare cu care se imparte puntajul total pentru a se calcula punctajul mediu al pensiei deoarece acesta depinde numai de data de nastere si de anexa 3 la legea 19/2000.
Deci la recalculare va creste sigur punctajul mediu al pensiei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1