Subiect "recalculare pensie" Deschis de Ileana la data: 12/19/2009 1:46am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
recalculare pensie
Scris de: Ileana la data: 12/19/2009 1:46am
Gen: feminim
Data nasterii:30.07.1954
Stagiul de cotizare: 35 ani
Alte date:
Intrebare:
Am decizie de pensionare anticipata partiala, dar am continuat sa lucrez inca 6 luni, bineinteles fara plata pensiei. As dori sa stiu daca la transformarea pensiei anticipate partiale in pensie pentru limita de varsta, perioada de 6 luni se va lua in considerare la recalcularea pensiei sau trebuie sa am neaparat 12 luni (cf.art.95 din L.19) pentru ca aceasta sa fie recalculata?
Multumesc
Re: recalculare pensie
Scris de: la pensie la data: 12/20/2009 8:30am
Presupunand ca in aceasta perioada ati platit CAS la trecerea la pensie la limita de varsta vor fi luate in calcul perioadele lucrate si cotizate in perioada de pensie anticipata partiala (cu suspendarea pensiei pe aceasta perioada) conform art 52 din legea pensiilor 19/2000, nefiind conditionata la 12 luni perioada lucrata.
Art 95 din legea 19/2000 se refera la perioadele lucrate dupa pensionarea la limita de varsta.
Daca in anul 2010 (aceasta este parerea noastra) se va adopta noua lege a pensiilor unitare si vor ramane prevederile din proiect atunci si in cazul celor care lucreaza dupa iesirea la pensie la limita de varsta va fi eliminata conditionarea de a avea stagiul minim lucrat de 12 luni.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1