Subiect "noua lege a pensiilor" Deschis de lupsa mihai la data: 12/20/2009 7:27am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
noua lege a pensiilor
Scris de: lupsa mihai la data: 12/20/2009 7:27am
Gen:masculin
Data nasterii:08.11.1960
Stagiul de cotizare:39
Alte date:18 ani in grupa intai pana in 2001 si 8ani in grupa speciala
Intrebare:s-a publicat in monitorul oficial noua lege a pensiilor pentru care si-a asumat guvernul Boc raspunderea in parlament? stiu ca aceasta lege intra in vigoare la sase luni dupa publicarea ei in monitorul oficial. Cand a fost publicata?
O sa maiies la pensie in noiembrie 2010 cand implinesc 50 ani?
Re: noua lege a pensiilor
Scris de: la pensie la data: 12/24/2009 7:13am
Guvernul Boc nu si-a asumat raspunderea pentru noua lege a pensiilor pentruca a fost demis cu o zi inainte de a face aceasta si astfel legea pensiilor a ramas tot in stadiu de proiect. Urmeaza sa vedem cum va fi trecuta prin parlament noua lege a pensiilor de catre noul guvern care va putea sa o faca numai dupa trecerea la randul lui prin parlament.
Presupunem ca in ultima intrebare va referiti la iesirea la pensie conform art 3 din legea 226/2006. Daca prevederile noii legi a pensiilor unitare raman cele din proiect reducerea cu 15 ani a varstei de pensionare pentru cei care au un stagiu mai mare de 25 ani in grupa conditii speciale nu se mai mentine. In aceste conditii ramane sa iesiti la pensie la varsta de 55 ani cu reducerea varstei de pensionare cu 10 ani daca stagiul dv de gr I a fost echivalat cu grupa conditii speciale si astfel realizati un stagiu in conditii speciale mai mare de 20 ani.
Re: noua lege a pensiilor
Scris de: Lupsa Mihai la data: 12/24/2009 7:14am
Gen: Masculin
Data nasterii: 08.11.1960
Stagiul de cotizare: 39
Alte date:
Intrebare: Multumesc pentru raspunsul prompt.Din totalul de 26 ani de vechime, primii 14 ani i-am lucrat la SC.CARBOSIN.Copsa Mica societate care a dat faliment in 1994. Cei 14 ani sunt trecuti in carnetul de munca ca fiind lucrati in grupa I. Din 1997 pana in 2009 am lucrat la SC.SOMETRA Copsa Mica (1997-2001 grupa I, 2001-2009 grupa speciala). Problema este ca pentru cei 14 ani lucrati in CARBOSIN in gr I nu a mai avut cine sa faca demersurile necesare pentru echivalarea lor cu grupa speciala(societatea fiind lichidata in 1994). In comparatie cu un coleg de aceeasi varsta cu mine si avand aceeasi vechime dar care a lucrat numai in SOMETRA, eu sunt dezavantajat pentru ca cei 14 ani din CARBOSIN nu se considera ca fiind lucrati in grupa speciala.
Intrebare : Presupunand ca noua lege a lui Boc ramane in stadiul de proiect, am vreo sansa sa ies la pensie la implinirea varstei de 50 ani?(noiembrie 2010). Nu se cumuleaza anii de grupa I cu cei din speciala?
Re: noua lege a pensiilor
Scris de: la pensie la data: 12/24/2009 7:15am
Situatia dv este urmatoarea :
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 08 noiembrie 2025 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 iar dupa aceasta data locurile de munca in aceasta grupa de munca au fost echivalate fie cu grupa conditii speciale prin legea 226/2006 fie cu grupa conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001.
Pentru stagiile de gr I trebuie sa prezentati la Casa de Pensii adeverinte in care sa fie atestate aceste stagii cu grupa de munca si pozitiile de incadrare in legislatie (ordinele 50/1990, 125/1990 precum si legea 226/2006). Pentru stagiul lucrat la SC CARBOSIN Copsa Mica trebuie sa va interesati unde a ajuns arhiva pentru a va elibera adeverinta.
Pentru stagiul de 26 ani de gr I beneficiati de un spor de vechime de 13 ani care cumulat cu stagiul de cotizare.
Reducerea varstei de pensionare depinde de urmatoarele :
-Prevederile noii legi a pensiilor care presupunem ca va intra in vigoare in anul 2010.
- Grupa de munca (conditii speciale sau deosebite) cu care a fost echivalat stagiul dv in gr I
Pensionarea dv la varsta de 50 ani se poate face cu reducerea cu 15 ani a varstei de pensionare daca toata perioada de 18 ani in gr I a fost echivalata cu conditii speciale si daca pana cand impliniti dv 50 ani adica pana in 08 noiembrie 2010 nu se modifica actuala lege a pensiilor 19/2000.
Insa aceste conditii este putin probabil sa se indeplineasca deoarece :
-Locurile de munca de la SC CARBOSIN Copsa Mica nu sunt prevazute in legea 226/2006 la lista locurilor de munca cu conditii speciale si in acest caz acest stagiu va fi echivalat cu conditii deosebite.
-Legea noua a pensiilor este una din prioritatile noului guvern si se va adopta inainte de 08 noiembrie 2010 iar aceasta abroga legea 226/2006 care va dadea dreptul la reducerea cu 15 ani a varstei de pensionare pentru un stagiu mai mare de 25 ani in conditii speciale.
Avand in vedere cele de mai sus noi credem ca este oportun sa incercati sa obtineti adeverinta pentru stagiul in gr I lucrat la SC CARBOSIN Copsa Mica si sa asteptati pana cand va fi publicata noua lege a pensiilor pentru a va putea evalua cat mai précis sansele dv de pensionare.
Re: noua lege a pensiilor
Scris de: Lupsa Mihai la data: 12/24/2009 7:16am
Gen:masculin
Data nasterii:08.11.1960
Stagiul de cotizare:39
Alte date:
Intrebare: Imi cer scuze pentru insistenta, dar inca nu sunt lamurit bine, de aceea mai vin cu cateva completari:
Dupa cum spuneam inainte, vechimea mea efictiv lucrata, fara stagii cumulate este de, 26 ani, din care:
-14 ani la SC.CARBOSIN.SA
-12 ani la SC.SOMETRA.SA
Acum: pentru cei 14 ani de la CARBOSIN am si adeverinta necesara de care aminteati, in care se specifica ca am lucrat "in grupa I,pct 31, ord 50/90,100% Ad 812/90", ca s-au achitat cotele CAS pentru intreaga perioada si de asemenea sunt trecute si sporurile de vechime si toxicitate aferente perioadei lucrate.
In perioada 1994- cand s-a inchis SC.CARBOSIN(eu fiind trecut in somaj 9 luni)si pana in 1997 nu am fost angajat nicaieri.
Din anul 1997 m-am angajat la SC.SOMETRA.SA tot in grupa I de munca pana in 2001 si in continuare in grupa speciala prin legea 226/2006 pana in 2009.
Intrebare:
Cum mi se considera cei 14 ani din CARBOSIN, stiid ca SC.CARBOSIN nu a beneficiat de legea 226/2006 deoarece societatea a fost lichidata cu multi ani inainte (1994)? in grupa I cum este scris pe adeverinta sau in grupa conditii deosebite deoarece nu au fost facute demersurile pentru grupa speciala.
Din cate stiu eu am cei 14 ani din CARBOSIN in gr I plus inca 4 ani din SOMETRA pana in 2001, total 18 ani gr I, plus inca 8 ani de grupa speciala din 2001-2009.
Mai pun odata intrebarea: la vechimea totala de 26 ani fara stagiile de cotizare cumulate se cumuleaza grI cu gr speciala tinand cont de cele mentionate anterior?
Va multumesc pt rabdare si va doresc Sarbatori Fericite
Re: noua lege a pensiilor
Scris de: la pensie la data: 12/24/2009 8:44am
Noi am raspuns la intrebarile repetate de dv la mesajul anterior dar vom incerca sa fim mai concisi.
Daca este recunoscut tot stagiul de 14 ani lucrat in gr I la SC.CARBOSIN ( nu intram in detaliu dar exista o mica problema cu stagiul la aceasta intreprindere dupa 1990) atunci pentru acest stagiu vi se acorda un spor de vechime de 7 ani iar pentru cei 4 ani (daca sunt completi) lucrati la SC.SOMETRA.SA vi se mai acorda un spor de vechime de 2 ani, sporuri care se adauga la stagiul dv de cotizare de 26 ani rezultand un stagiu total de cotizare de 35 ani.
Stagiul de 14 ani lucrat la SC.CARBOSIN nefiind echivalat cu grupa conditii speciale prin legea 226/2006 a fost echivalat cu grupa conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001.
Stagiul de 4 ani lucrat la SC.SOMETRA inainte de aprilie 2001 presupunem ca a fost echivalat cu grupa conditii speciale si in acest caz aveti 14 ani in conditii deosebite si 12 ani in conditii speciale.
In aceste conditii conform actualei legi a pensiilor 19/2000 pentru stagiul de 14 ani in conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de oensionare cu 3 ani iar pentru stagiul de 12 ani in conditii speciale beneficiati de o reducere a varstei de pensionare si a stagiului complet de cotizare de 4 ani.
Cumuland cele doua reduceri realizati o reducere totala a varstei de pensionare cu 7 ani si va puteti pensiona la limita de varsta la varsta de 58 ani adica in 08 noiembrie 2018.
Reducerea varstei de pensionare creste in cazul in care lucrati in continuare in gr conditii speciale sau daca este promulgata noua lege a pensiilor.
stagiu de cotizare16ani din care 9ani şi 6luni în gr1
Scris de: Viorica Fiţuş la data: 05/20/2010 4:41pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Re: noua lege a pensiilor
Scris de: la pensie la data: 05/23/2010 8:45am
Pentru Viorica Fitus
Ne pare rau dar fara data de nastere si fara sa stim ce doriti sa stiti nu putem sa va dam niciun raspuns.
Re: noua lege a pensiilor
Scris de: cazan ghe la data: 06/02/2017 6:00am
Gen:M
Data nasterii:16 06 1952
Stagiul de cotizare:50 ani
Alte date:1967-70 am fost la poligrafie oltenia -ucenic in meseria de tiparitor tipar plan in aceasta perioada plateam taxele la stat 9 luni aveam practica si 3 luni cursuri
In trebare:in perioada aceasta in baza legi 172/2016 beneficiez de grupa 2 de munca si al ordinul 58 /2011
Re: noua lege a pensiilor
Scris de: la pensie la data: 06/06/2017 2:06am
Pentru Cazan Ghe
Pentru a beneficia de un stagiu de cotizare incadrat in grupa de munca trebuie sa faceti dovada ca ati lucrat in un loc de munca pentru care angajatorul a facut documentatia de incadrare in grupa de munca.
Dovada ca ati lucrat in un loc de munca incadrat in grup de munca se face prin adeverinta eliberata de angajator.
Deci va sfatuim sa va adresati poligrafiei si daca locul dv de munca a fost incadrat in grupa de munca sa va elibereze o adeverita.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1