Subiect "Valoarea pensiei de drept" Deschis de Muresan Lazar la data: 12/22/2009 8:19am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Valoarea pensiei de drept
Scris de: Muresan Lazar la data: 12/22/2009 8:19am
Gen:Masculin
Data nasterii:20 09.1964
Stagiul de cotizare:33 de ani, 4 luni si 20 de zile
Alte date:Am lucrat la Exploatarea Miniera
Intrebare:In data de 07.04.2008 am intrat in pensie de boala.In luna decembrie am avut o pensie de 1274 RON si acum mi-a venit decizia in privinta intrarii in pensia de drept si valoarea ei este de 1308 RON.
Cat la % reprezinta pensia de boala din pensia de drept?
Astept un raspuns cat mai repede cu putinta.
Va multumesc anticipat.
Re: Valoarea pensiei de drept
Scris de: la pensie la data: 12/23/2009 2:38am
Intrebarea este pusa gresit deoarece pensia de invaliditate nu se calculeaza ca un procent din valoarea pensiei la limita de varsta. Pentru a intelege mai bine va explicam pe scurt cum se calculeaza pensiile :
Se calculeaza un punctaj lunar prin impartirea slariului (venitului) lunar avut la salariul mediu pe economie din aceiasi perioada.
Se calculeaza un punctaj anual prin impartirea sumei punctajelor lunare din cursul unui an calendaristic la 12, indiferent cate luni sunt lucrate in acel an.
Se calculeaza punctajul total prin suma punctajelor anuale pe toata perioada de cotizare.
Se calculeaza punctajul mediu al pensiei prin impartirea punctajului total la stagiul complet de cotizare (indiferent pe ce perioada a adunat punctajul total).
Se calculeaza valoarea pensiei prin inmultirea punctajului mediu al pensiei cu valoarea punctului de pensie.Valoarea punctului de pensie este anuntata de catre Casa Nationala de pensii de Pensii (CNPAS).
Pensia de invaliditate, daca este indeplinit stagiul complet de cotizare, se calculeaza la fel ca pensia la limita de varsta luandu-se in calcul stagiul cotizat pana la iesirea la aceasta pensie.
La pensia la limita de varsta pe langa stagiul de mai sus se mai adauga perioada cat ati beneficiat de pensie de invaliditate introducandu-se in calcul in loc de salariu valoarea pensiei primite.
De fapt pe dv va intereseaza daca pensia la limita de varsta a fost calculata corect. Pentru a va raspunde la aceata intrebare ne lipsesc datele urmatoare :
Decizia de pensie de invaliditate :
- Gradul de invaliditate.
Litera B
-Data cu care au fost stabilite drepturile.
Litera F
- Stagiul complet de cotizare.
-Total stagiu de cotizare realizat.
-Stagiul potential.
Litera G
-Numar puncte realizate.
- Punctaj mediu.
Decizia pentru pensie la limita de varsta :
Litera B
-Data cu care au fost stabilite drepturile.
Litera F
- Stagiul complet de cotizare.
-Total stagiu de cotizare realizat.
Litera G
-Numar puncte realizate.
- Punctaj mediu.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1